Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Velikonoční překvapení pro ukrajinské maminky s dětmi

Zpříjemnit velikonoční svátky šestnácti ukrajinským maminkám s dětmi, které našly bezpečný azyl v chuchelském sídle Institutu vzdělávání a poradenství ČZU, se rozhodli jeho zaměstnanci. Z dobrovolné finanční sbírky, kterou mezi sebou uspořádali minulý týden, pro ně nakoupili dárky symbolizující blížící se Velikonoce.

Beránky, mazance, čokoládové figurky a pro děti pastelky, omalovánky a další drobnosti udělaly obrovskou radost jak obdarovaným, tak i dárcům – pro ty byla jejich reakce velkou odměnou.

„Na IVP je od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině ubytováno několik ukrajinských maminek s dětmi. Přestože zažívají nelehké období, snažíme se jim přechodný pobyt strávený v prostorách IVP zpříjemnit, jak jen to jde,“ říká pověřený ředitel IVP Karel Němejc. Jeho slova potvrzují skutky. Malým dětem IVP zajistil umístění do mateřské školky, větším do základní školy, všem lékařskou péči. Malým dětem pomáhají zapomenout na útrapy darované hračky a například jedna ze starších dívek dostala darem kytaru, protože musela své dvě nechat doma, když s maminou utíkaly před válkou.

Česká zemědělská univerzita v Praze před Velikonocemi uspořádala další kolo potravinové sbírky, aby velikonoční svátky alespoň takto zpříjemnila všem, kteří je musí trávit mimo své domovy. Svůj náhradní domov našlo na kolejích ČZU 160 běženců, v ostatních zařízeních 115. ČZU organizuje od počátku konfliktu na Ukrajině komplexní pomoc ukrajinským uprchlíkům počínaje bydlením a stravou přes zdravotní a psychologickou péči až po pomoc při zařizování nezbytných záležitostí a hledání práce.

V zájmu lepší integrace do společnosti byly na PEF zahájeny kurzy češtiny pro Ukrajince, jednotlivé fakulty se snaží je začlenit do svým programů. Pro děti byla zřízena improvizovaná školka. Ve finanční sbírce se podařilo nashromáždit kolem 800 tisíc korun, v materiální sbírce se od individuálních dárců i firem sešlo obrovské množství věcí každodenní potřeby.

Lenka Prokopová, foto: IVP

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content