Svátek má

Rudolf
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Pomoc ČZU ukrajinským běžencům má mnoho tváří, ale jednoho jmenovatele: Buďte u nás jako doma!

Bezpečný azyl nachází už několik dní na České zemědělské univerzitě každý, kdo sem přicestuje z válkou zmítané země. Většinou jde o příbuzné a blízké ukrajinských studentů a zaměstnanců, ale s odmítnutím se nesetká nikdo, kdo zde vyhledá pomoc. Střechu nad hlavou zatím získalo 140 běženců. Každému z nich univerzita nabízí zdarma stravu a hygienické potřeby, zdravotní péči, vyřízení potřebných dokladů, pomoc s hlídáním dětí a podobně. Zkrátka náhradní domov. Chybí v něm jen manžel a tatínek…

Jsem velmi hrdý na to, že naše univerzita dokázala poskytnout uprchlíkům pomoc v takovém rozsahu. Od ubytování až po kompletní balíček pomoci, který těmto zkoušeným lidem na útěku umožní důstojný život v tak těžkých chvílích. A děkuji všem za příspěvky do finanční nebo materiální sbírky, a také našim partnerům a firmám, které nám pomoc nezištně nabídli,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička.

Bezprostředně po zahájení ruské agrese vůči Ukrajině vyhlásila univerzita finanční sbírku, jejíž výtěžek bude postupně využit na zajištění péče o uprchlíky a s tím související záležitosti. Na kontě se k dnešnímu dni (7. 3. 2022) sešlo 630 tisíc korun. Další veřejná sbírka ČZU nazvaná „znesnaze21“ dosáhla k tomuto dni výtěžku 58 tisíc korun.

„Univerzita zatím nákup důležitých potřeb zajišťuje z vlastních prostředků, což bylo v plánu také u větší objednávky hygienických potřeb u drogistické sítě dm-drogerie markt. Její vedení se ale rozhodlo darovat veškeré položky v hodnotě 300 tisíc korun zdarma. Dalším dárcem je prodejce elektroniky alza.cz. Ten věnoval pračky a myčky do ubytovacích zařízení, která jimi nedisponovala. Chtěl bych jim moc poděkovat,“ dodává Petr Sklenička.

Vedení společnosti dm-drogerie markt ve svém oficiálním stanovisku k poskytnutí pomoci  uvádí: „Jako společnost dm se snažíme vždy pomáhat tam, kde je potřeba. Doufáme, že naše podpora alespoň částečně pomůže rodinám a příbuzným studentů z České zemědělské univerzity v Praze v jejich tíživé situaci.“

Pomoc uprchlíkům koordinuje skupina UKRAJINA help, která se může opřít o stovku dobrovolníků z řad studentů a zaměstnanců ČZU.  Krom finančních darů běží i materiální sbírka, kam mohou lidé nosit předměty každodenní potřeby. Kromě potravin a hygienických potřeb je to např. nádobí, varné konvice nebo hračky. A další věci, které jsou pro nás samozřejmostí, ale pro ty, kteří přišli s prázdnýma rukama, představují dary z nebe. Materiální sbírka byla vyhlášena ve čtvrtek 3. března. Jejími koordinátory jsou zaměstnanci rektorátu ČZU Marek Šedivý a Tereza Zuzánková. Pomáhají jim čtyři dobrovolníci z řad studentů: dva Ukrajinci, jeden Rus a jeden Bělorus.

„Už nějakou dobu před zahájením sbírky sem přicházeli první lidé. Tak obrovský zájem jsme nečekali,“ říká Tereza. Hned první den se v prostorách menzy kromě potravin hromadily především domácí potřeby, nádobí a drogistické zboží a věci pro děti. „Lidé nosili plenky, dětské hygienické potřeby, dudlíky, všechno pro miminka, protože se na veřejnost dostala informace, že tu máme i úplně malé děti. Takže sunar, přesnídávky, dětské sesličky, hrací deky. A pro ty větší sedačky do auta, houpačky, deskové hry, odrážedla, koloběžky, míče, švihadla nebo kolečkové brusle. Dřevěné postýlky různých velikostí sem například přinesli obyvatelé Suchdola. Jedna školka nám darovala dětská lehátka a matrace a dětská pyžámka,“ vyjmenovává Tereza z dlouhého seznamu darů. Mezi kuriozity sbírky určitě patří barva na vlasy, tužidlo, žehlička, holicí strojek, sto základních manikúr nebo opalovací krém.

„Přišlo hodně lidí, každý se chtěl nějak zapojit. Mezi nimi i mnoho bývalých studentů, kteří pro nás měli kromě darů i milou zprávu, že jsou na svoji univerzitu zvlášť v této době pyšní. Jedna absolventka například nabídla své kosmetické služby. Takový zájem jsme nečekali. A dobrovolníci pracovali zcela nad rámec,“ hodnotí Tereza. K dobrovolnické práci se nenabízeli jen lidé z ČZU. Přihlásil se například sedmasedmdesátiletý pán za Suchdola s tím, že by zvládl pomáhat čtyři hodiny denně. Jedna suchdolská maminka zase chtěla pomáhat s dětmi, třeba je vzít na procházku a ukázat jim kampus.

Ze svých ubytovacích kapacit může ČZU nabídnout celkem 450 lůžek, do dnešního dne je zaplněno 140. Kromě kolejí jde o ubytovací prostory ve Školním podniku Lány a v chuchelském sídle IVP. Tam materiální dary pomohou dovybavit pokoje a pomoci celým rodinám, především maminkám s dětmi, zpříjemnit jejich dočasný pobyt, než se budou moci vrátit do své vlasti.

„Česká zemědělská univerzita v Praze ukázala v těchto dnech to nejlepší ze sebe. Ukrajinským válečným běžencům jsme nabídli pomoc v takovém rozsahu, že se zde snad mohou cítit alespoň bezpečně a komfortně, když už ne bezstarostně. To zařídit opravdu neumíme, ale v rámci našich možností jim dáme, co je v našich silách. Za to moc děkuji všem, kteří na univerzitě pomáhají. Jsem na ně hrdý,“ říká kvestor ČZU Jakub Kleindienst.

Pro každého z válečných běženců ČZU připravila identifikační kartu, aby mohli prokázat svoji totožnost při pohybu po městě a vyřizování svých záležitostí. V takových případech mohou ponechat své děti pod dohledem pečovatelek dětské skupiny Poníček, která na ČZU už deset let funguje pro děti zaměstnanců.

Bylo zřízeno kontaktní místo pro studenty, kteří potřebují pomoc, ale i pro ty, kteří jsou ochotni pomáhat. Univerzita rovněž zajišťuje psychologickou pomoc pro studenty i pro očekávané válečné utečence, chystá začlenění studentů a akademiků z Ukrajiny do studijních programů a výzkumných projektů.

Pomoc nabízí také veterinární ambulance, která od loňského roku funguje při Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. Ošetření zdarma včetně povinného očkování proti vzteklině poskytne zvířatům, která si s sebou přivezou váleční uprchlíci z Ukrajiny.

Lenka Prokopová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content