Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Návštěva ministra zemědělství Marka Výborného byla součástí zahájení nového akademického roku na České zemědělské univerzitě

Během prvního týdne nového akademického roku, který začal 2. října, se s ministrem Výborným a jeho doprovodem setkal rektor ČZU Petr Sklenička spolu s kolegiem rektora a dalšími členy vedení univerzity a jednotlivých fakult.

V úvodu jednání prof. Sklenička představil univerzitu, její historický vývoj, jednotlivé fakulty, kampus, ale i další pracoviště, kterými jsou tři univerzitní podniky – Lesy, Statky a Vinařství ČZU. „V posledních dvaceti třiceti letech jsme se rozkročili mnohem šířeji než je dáno čistě zemědělstvím a lesnictvím a než by naznačoval název naší univerzity, jejíž podstatu přesněji vystihuje anglický název Czech University of Life Sciences. Věnujeme se životnímu prostředí, máme jedinou fakultu tropického zemědělství v Evropě, technické a ekonomické vědy, IT, management, velký zájem je také o kyberbezpečnost. Chystáme se dále rozvíjet v potravinářství, a také ve veterinárních disciplínách,“ popsal rektor.

S tímto záměrem vzhledem k nedostatku veterinárních lékařů ministr Výborný souhlasil. „Vnímám vás jako resortní akademická pracoviště, pro ministerstvo jste klíčovým partnerem. V mnohých otázkám musíme a chceme spolupracovat,“ uvedl na úvod a dodal: „Důraz, jaký kladete v jednotlivých oborech na moderní trendy, jako jsou adaptace na klimatickou změnu či inovace v precizním zemědělství, to je do budoucna ta správná cesta.“

Podstatnou část debaty účastníci věnovali stávající i budoucí strategii vědy a výzkumu. V této oblasti se ČZU za poslední desetiletí dostala mezi evropskou špičkou, což potvrzují také letošní data nejprestižnějších žebříčků, tedy QS Ranking a tzv. Šanghajský žebříček, a hlavně pak zářijové výsledky hodnocení The Times Higher Education World University Rankings 2023, kde se ČZU se umístila na sdíleném třetím místě s Palackého univerzitou, po Univerzitě Karlově a Masarykově univerzitě.

Během návštěvy ministr Marek Výborný navštívil unikátní Potravinářský pavilon – Výukové centrum zpracování zemědělských produktů. Zde si prohlédl jednotlivé provozy, ve kterých mají praxi zejména studenti Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. „Propojení vědy a výzkumu s praxí je skvělá cesta, jak marketinkově pomoci akademickému prostředí,“ řekl ministr Výborný na závěr exkurze špičkového pracoviště disponujícího inovativními technologiemi a metodami, které univerzita používá k výuce a výzkumu potravinářských procesů.

Karla Mráčková

Foto: Petr Zmek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content