Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Markéta Davidová: Sport a studium jdou dohromady, ale je to fuška

Současná nejúspěšnější česká biatlonistka Markéta Davidová zvládá se skvělými výsledky absolvovat jak nejvyšší světové biatlonové soutěže, tak i vysokou školu, a to rovnou se dvěma magisterskými tituly na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Sportovně naposledy zářila na Mistrovství světa v biatlonu, které skončilo v neděli 19. února 2023 v německém Oberhofu. Kromě jiného ji možná čeká další trofej v anketě Sportovec roku ČZU. Ale nepředbíhejme.

Absolventka České zemědělské univerzity na právě skončeném mistrovství medaile nesbírala, zato pevně zakotvila v první desítce nejlepších biatlonistek světa. Dvakrát skončila na krásném pátém místě – ve vytrvalostním závodě a ve smíšené štafetě – ve sprintu byla šestá, sedmá ve štafetě žen a desátá v individuálním závodě.

Její spanilá jízda v bílé stopě má několik nezapomenutelných momentů. Rok 2021 pro ni znamenal zisk mistrovského titulu ve vytrvalostním závodu ve slovinské Pokljuce a skvělé výsledky v závodech světového poháru. Na začátku sezony ovládla hned první vytrvalostní závod světového poháru a pak se stala držitelkou malého křišťálového glóbu za vytrvalostní závod. Reprezentovala ČR na ZOH v Pekingu, kde vybojovala 4. a 6. místo.

Skloubit vrcholový sport se studiem je náročné pro každého, ale v případě Markéty můžeme mluvit o bezprecedentním nasazení v obou disciplínách. Vloni na jaře dokončila druhé magisterské studium a po ukončení sportovní kariéry se chce věnovat tomu, co na ČZU vystudovala. A jak to všechno při reprezentačních povinnostech zvládala?

„Jelikož to bylo denní studium, snažila jsem se kdykoliv, když jsem byla doma, být ve škole. Samozřejmě jsem měla individuál, jinak bych nebyla schopná splnit docházku,“ vzpomíná na svá studia. A jestli měla nějaké úlevy? „Jedině v docházce, jinak jsem všechno plnila tak, jak jsem měla. Snažila jsem se toho naučit co nejvíc. Pár předmětů jsem dělala na víckrát, ale všechno jsem nakonec zvládla v termínu. Nejvíc mi asi dala zabrat genetika na bakalářském studiu a pak samozřejmě státnice.“

Česká zemědělská univerzita má mezi svými studenty a absolventy mnoho vynikajících sportovců. Snaží se jim vycházet vstříc, protože skloubit vrcholový sport se studiem vyžaduje nesmírné úsilí.

Snažíme se být tolerantní, protože chápeme, co vrcholový sport obnáší. Proto máme na univerzitě tak velké množství vrcholových sportovců. Dobře víme, že to zvyšuje její prestiž. Ale je to oboustranně prospěšný vztah: studenti se mohou věnovat jak studiu, tak sportovní přípravě, univerzita zase může být pyšná na jejich výkony,“ podotýká vedoucí Katedry tělesné výchovy ČZU Dušan Vavrla.   

Brzy se budou vyhlašovat Sportovci roku České zemědělské univerzity. Markéta Davidová už má v této „disciplíně“ hattrick, tak uvidíme, jestli ke třem trofejím přidá další. Přejeme hodně úspěchů!

Lenka Prokopová / denik.cz

 

 

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content