Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Lesy ČR posílily dohled v mladých porostech kvůli zlodějům vánočních stromků

Státní podnik Lesy České republiky posílil dohled v mladých lesních porostech kvůli zlodějům vánočních stromků. Přestože krádeží stromků v posledních letech ubylo, stále jsou před Vánocemi zaznamenávány desítky pokusů o krádež. Kdo chce legálně získat čerstvě uříznutý stromek přímo z lesa, může si koupi domluvit na většině lesních správ podniku.

Lesníci také porosty, do kterých by se mohli zloději vydat, stříkají speciálním roztokem. V chladu není cítit, zapáchá až při pokojové teplotě. „Je to látka na ochranu stromků před okusem zvěří. Nátěrem stromky chráníme před zvěří i zloději,“ říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Případnému zloději stromků hrozí pokuta až 15 000 korun.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. Na lesních správách nabízejí borovice a smrčky z prořezávek za ceny od 90 do asi 300 korun. Nabídka se liší podle mladých výsadeb v dané oblasti, některé lesní správy ani smrčky v nabídce nemají. Ročně prodají kolem šesti tisíc stromků.

Podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků se v Česku každý rok v průměru prodá více než 1,3 milionu vánočních stromků. Z toho jedle kavkazské tvoří asi 80 procent, přičemž z většiny jsou z dovozu.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content