Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Holštýnky ze školního podniku ČZU v Praze mají za sebou úspěšný rok: zářily na zemědělských výstavách i na národním šampionátu

Školní zemědělský podnik Lány, patřící České zemědělské univerzitě v Praze, je pravidelným účastníkem zemědělských výstav a umisťuje se v hodnocení skotu na předních příčkách. Zdejší holštýnské plemeno slavilo úspěch na červnové Kralovické zemědělské výstavě i na podzimním národním šampionátu v Lysé nad Labem.

Nejčerstvějším úspěchem je druhé místo v kategorii Krávy na druhé laktaci pro lánskou chovanku ROZÁRKU. Získala je na Národním holštýnském šampionátu, který se konal začátkem října v Lysé nad Labem v rámci výstavy Podzimní zemědělec. Zde se po čtyřleté pauze opět sešli chovatelé a příznivci holštýnského skotu, aby porovnali svoji šlechtitelskou práci. Tradičně zde zabodovaly i holštýnky ze Školního zemědělského podniku ČZU v Lánech.

Na Národním šampionátu v Lysé nad Labem se sešly špičkové plemenice a telata 25 předních chovatelů, kteří zaměřují svoji šlechtitelskou práci mj. i výstavním směrem. Přehlídka dojeného plemene čítala kolem 60 krav, 14 jalovic a 12 telat.

Během šampionátu se v předvadišti utkaly nejlepší jalovice, prvotelky, krávy na druhé laktaci a plemenice na třetích a vyšších laktacích, a to v několika kolech. Z nich vyvstaly nejlepší plemenice pro každou kategorii, které ve finále šampionátu bojovaly o titul Šampionka holštýnského skotu pro rok 2022. Ten si nakonec odnesla Agras Jalapeňo – kráva na druhé laktaci ze společnosti AGRAS Bohdalov a.s.

Holštýnky z Lán si vedly skvěle také na červnové výstavě v Kralovicích, kde se za toto plemeno představilo 23 telat a jalovic s nejmladšími vodiči a necelá čtyřicítka plemenic z 20 zemědělských podniků a farem. Holštýnský skot Školního zemědělského podniku Lány z farmy Ruda se zde prezentoval hned několikrát, a to v kategoriích Juniorky, Prvotelky a Druhotelky.

Farma Ruda je specialistkou na chov holštýnského skotu. Moderní technologie včetně zázemí jsou k dispozici pro vědecké pokusy a praxi studentů. Hlavní stáj má kapacitu 440 kusů dojnic. Základní stádo v současnosti čítá 408 kusů s průměrnou užitkovostí 8310 kg mléka za laktaci.

Lenka Prokopová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content