Svátek má

Blažej
3°C
Overcast clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
3°C
Overcast clouds
Pátek
87%
06:33
Min: 1°C
992
15:59
Max: 7°C
WSW 5 m/s

Holštýnky ze školního podniku ČZU v Praze mají za sebou úspěšný rok: zářily na zemědělských výstavách i na národním šampionátu

Školní zemědělský podnik Lány, patřící České zemědělské univerzitě v Praze, je pravidelným účastníkem zemědělských výstav a umisťuje se v hodnocení skotu na předních příčkách. Zdejší holštýnské plemeno slavilo úspěch na červnové Kralovické zemědělské výstavě i na podzimním národním šampionátu v Lysé nad Labem.

Nejčerstvějším úspěchem je druhé místo v kategorii Krávy na druhé laktaci pro lánskou chovanku ROZÁRKU. Získala je na Národním holštýnském šampionátu, který se konal začátkem října v Lysé nad Labem v rámci výstavy Podzimní zemědělec. Zde se po čtyřleté pauze opět sešli chovatelé a příznivci holštýnského skotu, aby porovnali svoji šlechtitelskou práci. Tradičně zde zabodovaly i holštýnky ze Školního zemědělského podniku ČZU v Lánech.

Na Národním šampionátu v Lysé nad Labem se sešly špičkové plemenice a telata 25 předních chovatelů, kteří zaměřují svoji šlechtitelskou práci mj. i výstavním směrem. Přehlídka dojeného plemene čítala kolem 60 krav, 14 jalovic a 12 telat.

Během šampionátu se v předvadišti utkaly nejlepší jalovice, prvotelky, krávy na druhé laktaci a plemenice na třetích a vyšších laktacích, a to v několika kolech. Z nich vyvstaly nejlepší plemenice pro každou kategorii, které ve finále šampionátu bojovaly o titul Šampionka holštýnského skotu pro rok 2022. Ten si nakonec odnesla Agras Jalapeňo – kráva na druhé laktaci ze společnosti AGRAS Bohdalov a.s.

Holštýnky z Lán si vedly skvěle také na červnové výstavě v Kralovicích, kde se za toto plemeno představilo 23 telat a jalovic s nejmladšími vodiči a necelá čtyřicítka plemenic z 20 zemědělských podniků a farem. Holštýnský skot Školního zemědělského podniku Lány z farmy Ruda se zde prezentoval hned několikrát, a to v kategoriích Juniorky, Prvotelky a Druhotelky.

Farma Ruda je specialistkou na chov holštýnského skotu. Moderní technologie včetně zázemí jsou k dispozici pro vědecké pokusy a praxi studentů. Hlavní stáj má kapacitu 440 kusů dojnic. Základní stádo v současnosti čítá 408 kusů s průměrnou užitkovostí 8310 kg mléka za laktaci.

Lenka Prokopová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content