Svátek má

Zbyněk
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Expedice Z101: Dobrodruh Tomáš Vaňourek se podruhé vydává ve stopách legendárních cestovatelů H+Z

Cestovatel Tomáš Vaňourek se po své výpravě do Asie inspirované pány Hanzelkou a Zikmundem tentokrát rozhodl zopakovat, a také rozšířit první putování H+Z napříč Afrikou a Amerikou. S ročním odkladem způsobeným pandemií covidu-19 vyrazil 22. 4. 2021 se svým expedičním speciálem Georgem, aby zdokumentoval, jak se mění svět a my s ním. Rok a čtvrt trvající dobrodružství na černém kontinentu nyní přináší kniha Expedice Z101 – Cestou Hanzelky a Zikmunda s podtitulem Africká etapa 1. část: Z Tuniska do ostrovních rájů.

Knihu ze své africké cesty plné nástrah a nečekaných zvratů pokřtil Tomáš Vaňourek spolu s jejím kmotrem Martinem Písaříkem ve čtvrtek 1. prosince v kavárně Langhans (viz fotogalerie). Je psána formou deníku, který doprovází řada unikátních fotografií. Díky tomu můžete s Tomášem opravdu prožívat cestu den za dnem – z Tuniska přes Egypt, Súdán, Seychely, Mauricius, Réunion, Mayotte a na Komory.

„Původní plán počítal s tím, že do konce roku 2021 dorazím do Kapského Města. Hned po první zastávce v Tunisku bylo jasné, že tento plán je minulostí. Protože slovy M. Zikmunda jsou plány od toho, aby se mohly měnit, vznikla po pěti měsících čekání na zlepšení bezpečnostní situace v Súdánu tzv. ostrovní etapa, po které jsem se vrátil zpět do Česka. Za těch 450 dnů v Africe se totiž ukázalo, že největším omezením cesty jsem já sám, takže během české pauzy ležím v knihách a dokončuji pilotní výcvik, aby se expedice mohla pohybovat i ve vzduchu a ukazovat, jak se mění svět a my s ním,“ říká cestovatel Tomáš Vaňourek.

Chvíle napětí, nebezpečí a dramat střídají dny zoufalého čekání na opravu auta, víza nebo na negativní test. Potkáte spoustu zajímavých, přátelských a obětavých lidí, ale taky ty z opačného konce spektra: zlodějíčky, podvodníky nebo i brutální zabijáky. Budete se procházet tropickými ráji i velkoměstskými slumy, koupat se v mořích, stoupat vzhůru lávovými poli, jíst pokrmy chutné i takové, jaké byste normálně nepozřeli. Sem tam po vás budou střílet, ale po celou dobu budete mít pocit, že žijete naplno. „Dobrodružství, za kterým se Tomáš vydal, bylo často okořeněno nebezpečnými situacemi, což jistě ke správnému dobrodružství patří, stejně tak jako ke správnému dobrodruhovi patří schopnost a chuť se i s nebezpečnými nebo nepříjemnými situacemi poprat, a to Tomáš dokázal. Věřím, že jeho příběh a přístup budou inspirací a motivací pro každého, kdo bude chtít zjistit, že dokáže víc, než si myslel,“ říká Jakub Kleindienst, kvestor České zemědělské univerzity v Praze, která je jedním z partnerů Expedice Z101.


Tomáš Vaňourek – absolvent České zemědělské univerzity v Praze v roce 2018 ukončil kariéru obchodního ředitele v kovošrotu, aby se vydal po stopách H+Z, kteří v letech 1959–1964 projeli ve vozech Tatra 805 Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu. V rámci projektu Zikmund100 podnikl se svým kamarádem téměř devítiměsíční dobrodružnou cestu, během níž procestovali 32 zemí a urazili téměř 130 000 kilometrů. Už tehdy v Tomášově hlavě uzrála myšlenka, že Asií to všechno teprve začíná a v roce 2020 představil panu Zikmundovi projekt Expedice Z101.

Z úvodu knihy Expedice Z101:

„Afrika, černá pevnina, země tajemná a exotická, měla pro nás odjakživa všechno kouzlo a všechnu přitažlivou krásu dalekých krajů. Lákala nás ku podivu víc než jiné světadíly…“ Přesně to jsou úvodní slova knihy Afrika snů a skutečnosti od Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky, kteří stáli za počáteční inspirací výpravy s názvem Expedice Z101, měnící náš pohled na svět. Od chvíle, kdy jsem panu Miroslavu Zikmundovi představil tento smělý počin, což bylo přesně 14. února 2020 v Klubu H+Z ve Zlíně při příležitosti jeho 101. narozenin, začal jsem ladit plány cesty okolo poloviny naší planety. Věřil jsem, že to můžu zvládnout, ačkoliv sám pan Zikmund si nemyslel, že se to může podařit. Říkal, že Afrika, jak ji s Jirkou znali, zmizela a dnes je to velice zrádný a nebezpečný kontinent. Jak už to bývá, moudré stáří mělo pravdu a mladé naděje a ideály se rozplynuly během prvních dnů cesty. Navzdory tomu se ale projevily cestovatelské touhy poznávat a objevovat a já sám rychle dospěl k závěru, že cestování není o počítání kilometrů a opěvování sebe sama z počtu navštívených míst, ale o posouvání hranic, i těch vlastních, a poznávání a objevování světa tak, aby to obohatilo nejen mě, ale taky ostatní.

Foto: Markéta Hanzlíková

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content