Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

ČZU v Praze: Pomáháme běžencům doma i na Ukrajině

Bezpečný azyl a důstojné životní podmínky zajišťuje Česká zemědělská univerzita v Praze ukrajinským válečným běžencům již od počátku ruské invaze. Kromě finanční sbírky uspořádala i materiální sbírku. V ní se od individuálních dárců a firem podařilo nashromáždit obrovské množství věcí každodenní potřeby, které si nyní uprchlíci postupně přebírají.

Střechu nad hlavou univerzita nabídla všem hned po příjezdu do Prahy na kolejích ČZU, a to v celkové kapacitě 160 lůžek. Většina z nich je již obsazena, další jsou ještě rezervována pro ty, kteří jsou na cestě. Ve školních podnicích je k dispozici 115 míst k ubytování – 45 v Kostelci nad Černými lesy, 70 v Lánech a dalších 16 lůžek se našlo v chuchelském sídle Institutu vzdělávání a poradenství.

Ve veřejné finanční sbírce se k dnešnímu dni nashromáždilo celkem 800 tisíc korun. „Peníze jsme hned na začátku použili na dovybavení ubytovacích prostor tak, abychom všem zajistili důstojné podmínky. Nakoupili jsme za ně například vařiče, lednice, žehlicí prkna nebo sušáky na prádlo. Využili jsme samozřejmě i věci, které se sešly v materiální sbírce,“ říká koordinátor sbírek pro ukrajinské uprchlíky Marek Šedivý a upřesňuje: „Další výtěžek sbírky budeme využívat na to, co bude potřeba pro uprchlíky aktuálně zajistit.“

Nebývalý ohlas měla materiální sbírka, kam lidé nosili prakticky všechno, co považovali za nezbytné pro adaptaci uprchlíků v novém prostředí: kromě hygienických potřeb, drogistického zboží a trvanlivých potravin také nádobí všeho druhu, dětské kočárky, autosedačky, pleny, postýlky a také hračky.

„Každý z Ukrajinců dostane soupis všech věcí, vytvoří si seznam toho, co potřebuje, a to si pak může vyzvednout na kolejích. V případě potravin je zřízena výdejna s nepřetržitým provozem i o víkendech. Do Lán a do Kostelce materiální pomoc převážíme autem,“ říká Marek Šedivý.

Do pomoci válečným běžencům se kromě dobrovolných dárců zapojují i firmy. Například dm-drogerie markt poskytla zdarma zboží v hodnotě 300 tisíc korun, společnost Alza.cz zase pračky a myčky, T-Mobile nabídl zdarma SIM karty. Firma Compass Group, která zajišťuje stravování v menze, přispívá uprchlíkům na stravování. Chráněná pekárna Vendula z Letohrádku, která prodává pečivo v areálu ČZU, dovezla v pátek koláče a buchty uprchlíkům ubytovaným v Lánech.

Pomoc ČZU se neodehrává jen v kampusu a univerzitních zařízeních, ale i na dálku. „Snažíme se pomáhat i odtud na Ukrajinu. Teď například pro studentku, jejíž maminka má onkologickou léčbu, sháníme léky. Přes neziskovky se snad podaří je dostat na Ukrajinu.“

Také jednotlivé fakulty se zapojují do pomoci Ukrajině. Fakulta lesnická a dřevařská má svoji vlastní sbírku pro kolegy z Lesnické školy v ukrajinském městě Chust, se kterou dlouhodobě spolupracuje. Právě do tohoto města míří uprchlíci z regionů, kde zuří boje, a škola jim poskytuje ubytování. Poslali na FLD seznam věcí, které by nyní nutně potřebovali. Např. generátory nebo elektrické ohřívače.

Lenka Prokopová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content