Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Botanická zahrada České zemědělské univerzity má Národní sbírku rostlin

Unie botanických zahrad v České republice letos vyhlásila první Národní sbírky rostlin. A my můžeme s radostí a hrdostí oznámit, že v Botanické zahradě ČZU, kterou spravuje Fakulta tropického zemědělství, máme oficiálně vyhlášenou Národní sbírku citrusů.

Sbírku začal utvářet v roce 1947 prof. František Pospíšil a je spojena se vznikem sbírek užitkových rostlin tropů a subtropů, kdy akademičtí pracovníci přiváželi ze svých cest po rozvojových zemích první rostliny z rodu Citrus. Dnes sbírka obsahuje 151 subtropických a tropických dřevin rodu Citrus a v pracovní kolekci má zahrada dalších zhruba 50 druhů citrusů. Sbírka se desítky let formovala a je neustále rozšiřována o nové moderní, raritní i historické odrůdy.

 


Co je Národní sbírka rostlin?

Síť Národních sbírek rostlin založila Unie botanických zahrad ČR (UBZ) v letošním roce. Podrobnosti vysvětluje Pavel Sekerka, prezident této unie Pavel Sekerka:

Národní sbírka je definovaná jako registrovaná a dokumentovaná sbírka určité skupiny rostlin. Sítě národních sbírek jsou známé zejména z Velké Británie a Holandska, ale dobře fungují také v Polsku. Smyslem je podchycení významných sbírek, metodická pomoc s jejich vedením a jejich udržitelnost jako přírodního a kulturního dědictví. V České republice dosud systém národních sbírek neexistoval.  

Sbírky rostlin u nás přitom mají dlouholetou tradici sahající až do Rakousko-Uherska. Sbírky botanických zahrad i mnohých profesionálních a amatérských pěstitelů jsou na vysoké úrovni jak pěstovanými druhy, tak metodologií vedení. V době, kdy je dovoz rostlin z exotických zemí stále obtížnější až nemožný, jsou sbírky rostlin navíc významným genetickým zdrojem a národním bohatstvím, které by bylo možné využít ve vědě.  

Vznik sítě Národních sbírek rostlin byl odsouhlasen na valné hromadě UBZ v lednu 2023, nyní byly dohodnuty základní podmínky, které musí sbírka splňovat, a způsob přijímání nových sbírek. Sbírky budou jmenovány vždy na tři roky, během nichž bude zpřesněná metodologie a podmínky managementu sbírek.   

 Síť Národních sbírek rostlin není pouze marketingová záležitost. Spíše naopak. Hlavní důvod jejich vzniku je vzájemné sdílení informací, napojení na odborné pracovníky – kurátory sbírek a koordinace mezi jednotlivými zahradami a dalšími subjekty. Přináší také sebeuvědomění – stanovení priorit ve správě sbírek a jejich managementu. Národní sbírka rostlin by měla být výkladní skříní zahrady a může být výborným materiálem pro botanické vzdělávání, vědu a šlechtění rostlin. V ochraně druhů mají zvláštní význam specializovaná pracoviště a sbírky, zabývající se domácími ohroženými druhy.  

Síť národních sbírek zatím představují sbírky botanických zahrad, ale počítáme, že během dvou let bude postupně otevřena i pro zájemce z jiných organizací a soukromým pěstitelům.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content