Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Zlaté a diamantové promoce absolventů České zemědělské univerzity

Jaké je to stanout znovu na místě, kde jste před padesáti, nebo dokonce šedesáti lety přebírali diplom a spolu s ním titul inženýr či inženýrka? O tom už vědí své účastníci Zlatých a Diamantových promocí, kteří si v sobotu 18. května 2024 přišli zopakovat slavnostní chvíle do Auly České zemědělské univerzity, tehdejší Vysoké školy zemědělské: absolventi a absolventky Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Provozně ekonomické fakulty a Technické fakulty z let 1974 a 1964.

Bývalé studentky  a studenty přivítal na pamětních promocích první prorektor ČZU profesor Michal Lošťák mimo jiné zmínkou o tom, jak důležité jsou vzpomínky, na které je i umělá inteligence krátká. „To, co tady před 50 a 60 lety zaznělo, jsou konkrétní slova nabitá jasnými významy, vztažená k vám a vaší promoci. Možná se po této promoci k nim při vzájemných rozhovorech ještě vrátíte. Takže nad umělou inteligencí vedete. Ona si nepamatuje originál, protože jej nezná. Originál je jedinečný, umělá inteligence se učí na tom, co se neustále opakuje, na tom, co není jedinečné. Proto je umělá, vy jste praví, vy jste během studia hledali originalitu a jedinečnost. Vy si ona slova z vašich prvních promocí, doufám, ještě pamatujete, protože jsou to slova, která s námi zůstávají až do konce našich životů. Lidé přicházejí a odcházejí, slova zůstávají, proto si je tak dobře pamatujeme,“ zdůraznil profesor Lošťák.

Ve svém slavnostním projevu ke zlatým a diamantovým absolventům a absolventkám tehdejší VŠZ také připomněl odkaz protestanství a jeho vliv na utváření identity našeho národa. „Protestantské myšlenky u nás neustále přežívaly – myšlenky, jak být iniciativní, jak dosahovat svých cílů prostřednictvím investování a podobě… Toto myšlení jsme měli pod kůží, i když zde v době vaší promoce již žádný kapitalismus nebyl,“ poznamenal profesor Lošťák a připojil klíčové sdělení: „Toto myšlení je v pozadí úspěšnosti naší univerzity a svůj podíl na našich dnešních úspěších máte i vy, kteří jste zde promovali před padesáti, či dokonce šedesáti lety. Za to vám patří obrovské díky. Bez vás bychom nebyli tam, kde jsme nyní.“

Během promočního ceremoniálu si „zlatí“ a „diamantoví“ studenti a studentky převzali pamětní diplomy. V takových chvílích se málokdo ubránil dojetí. „Radost ze setkání s bývalými spolužáky, spolužačkami a vyučujícími byla nesmírná. Věříme, že stejně vřelé pocity spolu s hrdostí vyvolala v našich absolventech a absolventkách také jejich alma mater sídlící v nádherné zahradě na kraji města, jejíž rozvoj si účastníci slavnostních promocí po padesáti a šedesáti letech mohli ověřit během komentovaných prohlídek fakult,“ podotkla promotorka této slavnostní události a tisková mluvčí ČZU Karla Mráčková.

Lenka Prokopová

Foto: Petr Zmek

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content