Svátek má

Ambrož
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Zázemí pro studující, zaměstnance, vědu a výzkum. Po více než půl století získala Fakulta tropického zemědělství svůj pavilon. Respekt k environmentálním výzvám přinesl budově úspěch v soutěži Adapterra Awards

Areál České zemědělské univerzity se v roce 2020 rozšířil o nový „zelený pavilon“. Budova poskytla špičkové prostředí zaměstnancům fakulty, studujícím i zájemcům o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí, na které se Fakulta tropického zemědělství zaměřuje. Pavilon nabízí nejmodernější prostory, technologie a trendové zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost.

Výstavba nového pavilonu tropického zemědělství byla zahájena v roce 2018 s cílem vyřešit nevyhovující situaci, kdy byly stávající prostory fakulty rozptýleny po celém kampusu. Díky nové budově tak došlo k centralizaci všech pracovišť a výukových míst. „Vzdělávání a výzkum s tematikou tropů a subtropů nám v dnešní době poskytují náskok v oblasti adaptace na klimatickou změnu v našich zeměpisných šířkách. Jsem rád, že tato aktuální problematika dostala v našem kampusu společné moderní prostory,“ připomněl rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Fakulta tropického zemědělství je unikátní pracoviště, jehož historie sahá do 60. let minulého století. V důsledku zvyšujícího se zájmu o studium tropického zemědělství a problematiky rozvojových zemí máme ambici nabídnout ty nejmodernější prostory jak našim akademikům, tak studentům,“ uvedl profesor Jan Banout, tehdejší děkan FTZ a koordinátor projektu výstavby pavilonu. „Věřím, že přesun do moderní budovy s moderními laboratořemi posune vědeckou práci na fakultě a do budoucna může přinést další spolupráci s podobnými institucemi v Evropě. V současnosti neexistuje na kontinentu fakulta zaměřená na vzdělávání a výzkum v oblasti tropického zemědělství, která by disponovala podobnou moderní infrastrukturou, “ dodal Jan Banout.

Pavilon, který byl od samého počátku koncipován s ohleduplností k životnímu prostředí, zvítězil v kategorii Pracovní prostředí v rámci 3. ročníku soutěže Adapterra Awards 2021 o nejlepší projekty reagující na klimatické změny. „Ocenění je pro nás dalším potvrzením, že projektování nově vznikajících staveb s akcentem na environmentální výzvy, tedy tak, aby provoz budovy byl do budoucna udržitelný z hlediska nákladů na provoz i s ohledem na negativní vliv lidských aktivit na životní prostředí,  je v současné době nezbytné,“ komentuje úspěch prof. Petr Sklenička, rektor ČZU a krajinný ekolog zabývající se adaptací na klimatickou změnu.

Budova disponuje systémem zachytávání dešťové vody propojeným s jímkami a retenční nádrží. Voda se následně používá na zalévání. Pavilon má předsazenou fasádu s popínavými rostlinami nebo také dva stojany na dobíjení elektromobilů. Dále je pavilon vybaven fotovoltaickými panely, které zajistí částečnou dodávku elektrické energie. Vytápění je zajišťováno pomocí tepelných čerpadel. Kromě špičkových laboratoří a herbária (prostoru pro praktickou výuku tropické botaniky a depozitáře pro botanické vzorky zejména z etnobotanického výzkumu v tropech poskytujícího expertízu v oblasti taxonomie rostlin) se pavilon může pochlubit i multikulturním centrem, které slouží studentům z různých částí světa, znevýhodněným studujícím a studujícím se specifickými potřebami. Nová budova umožňuje i využití interaktivních výukových metod typu „classroom response system“. K realizaci projektu došlo díky financování ve výši 320 426 464 Kč z Operačního programu pro Výzkum, vývoj a vzdělání.

Karla Mráčková/ČZU, FTZ

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content