Technologický, vědecký a výukový pavilon slouží výzkumným činnostem postgraduálních studentů a zaměstnanců a výukovým činnostem (včetně praktických) pregraduálních studentů hlavně v oblasti lesnictví a dřevařství. Toto jedinečné propojení vytváří podmínky pro významné zkvalitnění technického vzdělávání na univerzitě a podporuje využití dřeva v ČR jako nejvýznamnější obnovitelné suroviny. Pracoviště také rozšiřuje potenciál pro vývoj nových prakticky využitelných metod a zlepšuje tak transfer technologií a znalostí do lesnické a dřevařské praxe.
„Na fakultě se snažíme modernizovat technické vybavení a vytvářet inovativní prostředí propojující výuku, vědu a praxi. Tímto nejen posílíme naši schopnost přenášet poznatky a technologie do průmyslové sféry, ale také podpoříme využití dřeva jako klíčové obnovitelné suroviny v České republice,“ říká prof. Ing. Róbert Marušák, Ph.D., děkan fakulty.
Cílem projektu bylo vybudovat a technologicky vybavit novou moderní budovu Dřevařského pavilonu, a tak zcela sjednotit a nahradit původní místo centra truhlářské výroby (truhlárna s učebnami a CNC obráběcím strojem, sušárna dřeva, krytý sklad materiálu a venkovní sklad), které bylo tvořeno soustavou provizorních objektů – stavebních buněk. Komplexní objekt je rozdělen do tří dilatačních celků – hlavní čtyřpodlažní budovy, dvoupodlažní části s přednáškovými sály na východní straně a spojovacího koridoru hlavního vstupu.
Ve 4. NP jsou umístěny převážně učebny pro teoretickou výuku, pro praktickou výuku jsou ve 3. NP laboratoře pro testování dřeva a biomateriálů z hlediska jejich fyzikálních, mechanických, ale také chemických vlastností. Ve 2. NP je umístěna velká posluchárna (kapacita 160 studentů) a dvě menší učebny spolu s rukodílnou a dvěma menšími laboratořemi pro testování základních vlastností materiálů. V 1. NP jsou kromě dvou učeben a prostoru s počítači, který je volně k dispozici studentům, také strojní dílna a sklad suroviny. Součástí projektu je moderní technologické vybavení pro laboratoře a truhlářskou dílnu. „Praktická podpora výuky prostřednictvím laboratoře zpracování biomateriálů probíhá u všech technických předmětů spojených se zpracováním a aplikací dřeva ve studijních programech dřevařství, dřevařského inženýrství a dřevěných konstrukcí a staveb na bázi dřeva,“ uvedl vedoucí Katedry zpracování dřeva a biomateriálů Ing. Adam Sikora, Ph.D.
Nově vybudované moderní zázemí technologického výzkumu zvyšuje atraktivnost spolupráce s FLD pro komerční subjekty působící v lesnických a dřevařských oborech, a to například v oblasti vývoje nových typů technických materiálů na bázi dřeva a modifikace jejich vlastností.
Realizace projektu Dřevařský pavilon FLD podpořeného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) trvala deset měsíců. Celkové výdaje na projekt činily přes 282 milionů korun. Slavnostního otevření Dřevařského pavilonu FLD se uskutečnilo 28. ledna 2016 za účasti představitelů veřejného života i akademické sféry z ČR i ze zahraničí.
ČZU FLD / redakční úprava Karla Mráčková
Podobné články
Plýtvání jídlem je důležitým společenským tématem, které přímo zatěžuje naše peněženky i životní prostředí. Upozorňuje na něj i letošní kampaň #Safe2EatEU Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.
Menší studijní skupiny a nejmodernější výukové a výzkumné zázemí. To nabízí High-tech technologicko-výukový pavilon Fakulty lesnické a dřevařské. Stavba z litého betonu, dřeva a skla kromě inovativního technologického zázemí navíc disponuje řadou udržitelných technologií, jako jsou zelená střecha či systém