Vinařství je jedním z hlavních odvětví moldavské ekonomiky. Vinice zabírají celkovou plochu 150 tisíc ha a pokrývají 3,8 procenta území a sedm procent orné půdy, což je největší hustota vinic na světě. Asi třetina populace je zaměstnána v zemědělství a prodej vína je silně závislý na vývozu (domácí spotřeba vína je méně než 20 procent z celkové produkce). Vinařský sektor v zemi ročně zpracuje 300–350 tisíc tun hroznů, a přitom sekundární produkty zpracování tvoří zhruba pětinu zpracovaných hroznů. Tyto vedlejší produkty mohou být na jedné straně zdrojem cenných materiálů a biomasy a na druhé straně zdrojem znečištění životního prostředí.
Jarní a zimní prořezávání vinic produkuje materiál z biomasy bez vysokých dodatečných energetických vstupů a za nízké provozní náklady. Využití energetického potenciálu tohoto materiálu je neefektivní, protože se většinou spaluje přímo na poli nebo se používá k tradičnímu pečení chleba. Někteří zemědělci začali tento odpad v jeho přirozené formě využívat k vytápění skleníků. Organické odpady z výroby vína se tvoří nepřetržitě a mají velký potenciál pro výrobu energie ve formě briketování a výroby bioplynu. V současné době však chybí v Moldavsku dostatek informací o využití vedlejších produktů vinařství.
Z toho důvodu je cílem projektu posoudit možnosti místních vinařů z hlediska valorizace jejich zpracovatelského odpadu. Briketovací technologie byla vyhodnocena jako nejvhodnější pro malé a střední výrobce společně s malými bioplynovými stanicemi.
V návaznosti na implementované technologie se uskuteční studijní návštěvy místních škol a místních vinařů s cílem seznámit se s těmito technologiemi. V závěru projektu budou vypracována doporučení pro další rozšiřování a replikaci v zemi.
Hynek Roubík
Podobné články
Prostřednictvím dokumentární filmové tvorby ukázali vědci z České zemědělské univerzity v Praze druhotné dopady pandemie koronaviru na příkladu Nepálu.
Česká zemědělská univerzita v Praze se společně s partnerskými ukrajinskými univerzitami podílí na realizaci projektu AgriSciences Platform: posilování vědeckých kapacit na Ukrajině. Projekt navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci a rozšiřuje dosavadní aktivity.