Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Menzovní kuchaři se na České zemědělské univerzitě utkali v kulinářském umění

Třetí ročník Mezinárodního mistrovství menz se letos premiérově konal v Potravinářském pavilonu Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity za účasti pěti soutěžních týmů. Domácí barvy hájila Menza ČZU Praha – Suchdoláci a nastoupila proti soupeřům Mensa Matrix – Studentenwerk Dresden, Univerzita Tomáše Bati ze Zlína, Technická univerzita Ostrava a Střední průmyslová škola na Proseku – Primirest. Zlato tentokrát míří do Zlína. Menzovní tým ČZU zvítězil v divácké soutěži.                      
Vítězný tým je ze Zlína

V porotě zasedli děkan FAPPZ profesor Josef Soukup, finanční ředitelka společnosti Delirest, s.r.o., Zuzana Volková, šéfkuchař Ondřej Slanina, ředitelka Odboru bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství Ing. Jitka Götzová a studentka FAPPZ Eva Smetanová.

Soutěžní týmy měly za úkol připravit plnohodnotné dvouchodové menu ve složení předkrm/hlavní chod nebo hlavní chod/dezert. Povinnými surovinami bylo vepřové maso, brambory, med a jogurt. U hlavního chodu se očekával jeden druh omáčky/dipu a dva druhy příloh v různých strukturách. Hodnotily se kreativita a složitost zpracování surovin, snoubení chutí v celém menu, kompozice jednotlivých chodů, využití sezónních surovin, efektivní zpracování, množství odpadu a reálnost kalkulace, HACCP. Mottem soutěže byl Náš venkov.

Týmy dorazily na ČZU již ve středu 12. června odpoledne a měly možnost si předpřipravit základní suroviny v Potravinářském pavilonu. Hlavním soutěžním dnem byl čtvrtek 13. června. Mistrovství menz zahájili děkan FAPPZ prof. Josef Soukup, ředitel Kolejí a Menzy ČZU Jiří Macoun a ředitel Potravinářského pavilonu Petr Kadlec. Soutěž odstartovala slavnostní fanfárou v podání Trubačského půlkruhu z Fakulty lesnické a dřevařské. Následovala ochutnávka potravin z Potravinářského pavilonu, svačiny z Primirestu, smaženého hmyzu z FAPPZ, vegetariánských burgerů z Delirestu a Nestlé připravilo výborný falafel s hráškovým hummusem.

V prvním patře Pavilonu se mezitím týmy pustily do vaření a veřejnost měla možnost nahlédnout do mlékárenského provozu a vyzkoušet si své senzorické schopnosti na deseti vzorcích. V prvním kole se v senzorice umístily na prvním místě trubačka Annika Gloserová, na druhém Jitka Götzová z Ministerstva zemědělství a třetí místo obsadila Zuzana Volková z Delirestu. Ve druhém kole obsadil první místo Petr Zátka, druhé paní Daka a třetí Lucie Dvořáková.

Přízemí si pro sebe rezervoval Ondřej Slanina, který přítomným ukázal, jak se dá zpracovat téměř beze zbytku květák. Petr Kadlec provedl zájemce Potravinářským pavilonem a umožnil jim nahlédnout do všech provozů.

V pravé poledne už týmy prezentovaly svá menu porotcům, kteří jejich tvorbu komentovali a hodnotili dle nastavených kritérií. Po prezentaci měla veřejnost možnost vše ochutnat a zvolit si jednoho oblíbence v divácké soutěži.


Výsledky:

  1. místo      soutěžní tým Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně
  2. místo      soutěžní tým SPŠ Prosek Primirest
  3. místo      soutěžní tým Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

Diváckou soutěž vyhrála domácí Menza ČZU.


Součástí programu Mezinárodního mistrovství menz byla i páteční prohlídka se zaměřením na udržitelné prvky v kampusu ČZU, kterou zaštítila Simona Dvořáková z Oddělení rozvoje a udržitelnosti. Petr Jůza z FAPPZ provedl týmy rozkvetlým Libosadem.

Gratulujeme výhercům a děkujeme všem soutěžním týmům za účast. Velký dík patří týmu z Potravinářského pavilonu, který nachystal zázemí spolu s partnerem Kolejí a Menzy ČZU, společností Delirest.

RED / foto: Petr Zmek

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content