Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Doktorandka FAPPZ získala jako jediná z ČZU projekt EWA EIT Food 2022 a zvítězila ve finále soutěže

Více než stovka podnikatelek z jedenácti zemí Evropské unie se i letos zúčastnila šestiměsíčního vzdělávacího programu EWA EIT Food (Empowering Women in Agrifood). Během této doby získávaly znalosti a zkušenosti od mentorů a koučů, aby na konci programu úspěšně zahájily provoz svých ekologických a udržitelných projektů v agrosektoru. Ve finální prezentaci pak začínající podnikatelky měly své projekty představit porotě a investorům.

V České republice se ve finále pořádaném 24. listopadu 2022 utkalo deset startupů. Vítězkou se stala Denisa Tichá z České zemědělské univerzity v Praze s Živým uhlíkem, který léčí zažívací potíže koní a také jim umí předcházet. Doktorandka katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky FAPPZ porotu a investory přesvědčila o smysluplnosti svého projektu v závěrečném pitchi – prezentaci, na kterou měl každý pouhých pět minut. Získala tak 10 000 eur na rozjezd svého podnikání.

Jen pár dní před finálovým soubojem podnikatelských startupů popsala Denisa svá očekávání takto: „Výběr finálových projektů je nesmírně rozmanitý a jen těžko mezi nimi budete hledat přímé konkurenty. Ve finále se představí například aplikace, projekt sdílených kuchyní nebo producenti domácích sirupů. Myslím si, že to bude hodně zajímavé, a v tuto chvíli může vyhrát absolutně kdokoliv. Já se na ten večer těším a jsem zvědavá, jak každá z podnikatelek svůj projekt uchopí a jak ho bude prezentovat.“

Vyhrát sice mohl kdokoliv, ale byla to právě Denisa. Přesvědčila porotu a získala tak peníze potřebné k rozjezdu svého podnikání. Celý rozhovor s Denisou Tichou můžete číst zde.

EWA – Empowering Women in Agrifood 2022 běží paralelně v jedenácti zemích Evropy – Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Portugalsko, Španělsko, a Turecko – a účastní se ho 110 projektů vedených ženami. Aktivity jsou obdobné a mají stejný cíl, dovést všechny startupy do finále. Program EWA je otevřen každé dva roky, další finále se tak v Čechách bude konat v roce 2024. V České republice se do výzvy přihlásilo 51 projektů, což je o 30 projektů více než v roce 2020. Do finále bylo vybráno deset projektů.

Program je unikátní v tom, že přijme pouze projekt, který je oficiálně vedený ženou. I když se jedná o mezinárodní iniciativu, celý program je lokalizován jazykově i kulturním a podnikatelským rámcem konkrétní země.

Finále 2022

Letošní finále se konalo v nově otevřeném prostoru  #vedle Space (i toto je start-up), který otevřela digitální marketingová společnost VISIBILITY Digital s.r.o. v sousedství Impact Hubu na Smíchově. Celé odpoledne patřilo projektům, které v konceptu 5×5 (5 minut prezentace, 5 minut dotazy) přesvědčovaly porotu, že právě jejich projekt si zaslouží důvěru a je nejlepším kandidátem na zisk 10 000 eur.

Lenka Prokopová / Zdroj: cats2cats

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content