Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Zažít léto jinak je možné v Kostelci nad Černými lesy

Lokalita nedaleko Prahy v rozvlněné středočeské krajině je ideálním cílem prázdninového putování. Hluboké lesy, malebné rybníky a uprostřed toho zámek plný příběhů, které tu v minulosti napsali slavní Čechové. Dnes je sídlem Lesů České zemědělské univerzity. A kromě toho, že tento podnik slouží k výuce studentů Fakulty lesnické a dřevařské a je významným centrem environmentálního vzdělávání, stává se v poslední době i dějištěm kulturního života nejen místních.

Prohlídka zámku a Kostelecká zámecká noc

Pro každého, kdo rád spojí pobyt v přírodě s poznáváním historie, jsou od června do září otevřeny brány kosteleckého zámku. Zámecký prohlídkový okruh provází expozicemi, které jsou od loňského roku poprvé v historii zpřístupněny široké veřejnosti. Školený průvodce doprovází jednotlivá zastavení, při nichž odhalí mnohé z bohaté minulosti unikátní stavby spojené se zvučnými jmény aktérů naší historie a jejich rody. V zásobě má i fakta z dějin tohoto kraje a poutavé zkazky. V letní sezóně a o prázdninách se prohlídky konají od pátku do neděle od 10 do 16 hodin.

Kdo by chtěl zažít něco navíc, má jedinečnou možnost v sobotu 29. července.  Kostelecká zámecká noc vypukne v 19 hodin a dorazí na ni sám Albrecht z Valdštejna. A také kejklíři a mistři historického šermu.

Divadlo pod hvězdami

Že má na tomto zámku své místo i divadlo, se můžete přesvědčit v pátek 18. srpna. Tradiční divadelní představení pod srpnovou noční oblohou na I. nádvoří zámku se uskuteční v podání herců společnosti INDIGO. Je to současný příběh velké lásky, která musí přemoct několik kil nadváhy navíc. „Láska prý hory přenáší. Co když ale vážíte tolik, že se do náruče lásky už nevejdete? Co když žijete ve světě, kde touha po dokonalosti vám vymezila jen malé místo bez slunce? Buď se okamžitě změňte a buďte hubení, tedy krásní, tedy úspěšní, a proto i šťastní. Anebo se vydejte do nelehkého boje a buďte sami sebou, i když možná prohrajete.“ Předprodej vstupenek na představení „Tlustý prase“ již probíhá v recepci na I. nádvoří zámku.

Unikátní arboretum a naučná stezka

Na pozemcích spravovaných Českou zemědělskou univerzitou jsou pečlivě obhospodařované lesy samozřejmostí. To potěší každého, kdo sem zamíří za přírodními krásami. Je tu ale i jeden unikát: arboretum, které v roce 1954 založil profesor Pravdomil Svoboda. Na ploše 15 hektarů dnes najdeme osm tisíc dřevin, mezi nimi i sekvojovce, které jsou dominantou centrální části arboreta. Jeho součástí je sbírka šišek obsahující 120 druhů z celého světa. Třeba i šišky rekordních rozměrů borovice Lambertovy (nejdelší šiška na světě) a borovice Coulterovy (nejtěžší šiška na světě), nebo naopak nejmenší šiška světa patřící mikrobiotě křižmolisté.

Arboretum je pro veřejnost přístupné dvakrát ročně během Dnů otevřených dveří (na jaře a na podzim). Po celý rok nabízí odborné přednášky, programy pro školy a mnoho dalšího.

Pro veřejnost je volně přístupná naučná stezka modelových mokřadních biotopů. Má dva okruhy a celkem 10 zastavení, která seznamují s jednotlivými modely chráněných mokřadních biotopů se zaměřením na dřeviny. Součástí stezky je i několik přemostění potoka, která se stejně jako celá stezka pyšní bezbariérovým přístupem. Dominantou stezky je odpočinkový altán s výhledem na celý arboretní rybníček a část trasy.

Krásné letní zážitky nejen v Kostelci nad Černými lesy!

Lenka Prokopová / lesy.czu.cz

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content