Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Veletrhy pracovních příležitostí jako workoutové hřiště pro mozek

Po dvou letech virtuální reality se studenti České zemědělské univerzity v Praze konečně mohou rovnýma nohama vrhnout do víru kontaktního Veletrhu pracovních příležitostí. Celouniverzitní veletrh pořádá Kariérní centrum ČZU ve čtvrtek 24. února 2022 a zástupci firem, tedy potenciálních zaměstnavatelů, budou studentům k dispozici od 10 do 15 hodin v Kruhové hale. Další, již 22. veletrh pořádá v tento den Provozně ekonomická fakulta ČZU. Zde budou dveře pro zájemce o práci či praxi otevřeny od 10 do 16 hodin.

Smyslem „veletrhů práce“ je umožnit osobní setkání se zástupci firem, což studentům usnadní hledání zaměstnání nebo praxe v oblasti, která je zajímá. Návštěvou veletrhu ušetří spoustu času, který by jinak strávili hledáním informací na internetu. Mnohem víc o tom ví vedoucí Kariérního centra ČZU v Praze Přemysl Gubani…

Po několika online verzích se nyní Veletrh pracovních příležitostí Kariérního centra ČZU uskuteční fyzicky. V čem vidíte výhody a co naopak bylo přidanou hodnotou online veletrhů?

Fyzické osobní setkání je daleko komplexnější disciplína než online setkání. Mozek se musí vypořádat s řadou stimulů, jako je barva hlasu, neverbální komunikace, vůně, okolní prostředí, šum na pozadí, tedy úplné workoutové hřiště pro mozek. Zkusím ale vypíchnout jinou věc, a to je moment před zahájením konverzace. Díky fyzickému veletrhu má student možnost prohlédnout si zástupce společnosti. Pozorovat ho při rozhovorech s jinými studenty a pomalu a jistě sbírat odvahu. Případně může být proaktivně osloven zástupcem společnosti, který vidí studenta nesměle přešlapovat v okolí. Což online veletrh neumí zařídit. Tam student sbírá odvahu před svítící obrazovkou a často se neodhodlá, což naznačují naše data sebraná z veletrhu. A také je to zcela pochopitelný jev.

Na druhou stranu během online veletrhu – tedy toho našeho na platformě Brazen – nejsou žádné rušivé vlivy a máte na 10 minut náboráře jen pro sebe, což může přinést spoustu zajímavých informací.

Další nespornou výhodou fyzických veletrhů je „velká sklizeň“ propisek a bloků. Hodně zajímavé by bylo zjistit, kolik studentů si v roce 2021 koupilo propisku v obchodě oproti letům předchozím…

Jaké letos chystáte novinky?

Novinky na tento veletrh nechystáme žádné. Ono po dvouleté pauze je samotný fyzický veletrh novinkou. Jediné, co mne napadá, je více návodů a programů pro studenty, kteří by se chtěli na veletrh připravit.

Kolik firem se zúčastní a podle čeho je vybíráte?

Celouniverzitní části veletrhu se účastní 17 společností. A společnosti vybírá neviditelná ruka trhu. Kdo chce přijet, ten může.

Jaký má veletrh dopad na budoucí kariéru studentů a jaký je zájem z jejich strany?

V případě veletrhu se nedá dle mého hovořit o nějakém významném dopadu na budoucí kariéru ve smyslu „najdu práci snů“. Ale návštěva a aktivní zapojení do veletržního dění může mít mnoho drobných pozitivních vlivů, které vyústí v ohromný dopad. Je to jako s počasím, kde nešikovné mávnutí motýlích křídel v Jižní Americe způsobí devastující tornádo v Americe Severní.

Jak už jsem zmínil, je to ohromné workoutové hřiště pro náš mozek, a byl bych rád, aby se tento pohled na veletrh rozšířil i mezi studenty. Protože na veletrhu studenti mohou trénovat, testovat a hrát si se všemi důležitými kariérními dovednostmi pro 21. století.

Mohou pokládat otázky a zjišťovat, která společnost anebo pozice by pro ně mohla být zajímavá. Mohou nabídnout své CV zástupcům společností a zeptat se jich, jak jej oni hodnotí a co by doporučili přidat. Mohou si vyzkoušet sebeprezentaci a obecně svou komunikaci vůči různým lidem, kteří si je nemají šanci zapamatovat.

A hlavně mají možnost překovat strach a ostych. Jít do rizika, vlastně bez reálného ohrožení. Protože většina zástupců společností je otevřenější a tolerantnější než v běžném pracovním nebo náborovém procesu.

Více než 95 % manažerů anebo pracovně úspěšných lidí uvádí, že v jejich kariéře sehrála velkou roli náhoda a štěstí: „Být ve správný čas a správném místě.“ Co to má společného s veletrhem? Pomohu si názvem jedné z oblíbených knih kariérních poradců Luck is no accident. Ona ta náhoda a štěstí jsou vždy spojeny s aktivitou, odvahou a zájmem.

Zájem ze strany studentů je dle mého mínění dobrý. Historicky se návštěvnost celouniverzitní části pohybuje mezi 1200–1500 studenty. Což velmi těší zaměstnavatele, a tedy i organizátory z Kariérního centra.

Jak se dovedou současní studenti prezentovat před případnými zaměstnavateli?

Odpověď na tuto otázku se hledá dost složitě, protože nemáme žádná objektivní data, která by se k tomu vázala. Jediné, co můžeme říct s jistotou, že zástupci společností se nás v posledních třech letech ptají, co tady na ČZU se studenty děláme. Že přicházejí připravení, mají dobré otázky a rozhovory jsou příjemné. Což vnímám i částečně jako pochvalu pro práci Kariérního centra, protože v té době jsme začali zavádět workshopy a tvořit podpůrné materiály pro studenty s tematikou chování na veletrhu.

Ptala se: Lenka Prokopová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content