Smyslem „veletrhů práce“ je umožnit osobní setkání se zástupci firem, což studentům usnadní hledání zaměstnání nebo praxe v oblasti, která je zajímá. Návštěvou veletrhu ušetří spoustu času, který by jinak strávili hledáním informací na internetu. Mnohem víc o tom ví vedoucí Kariérního centra ČZU v Praze Přemysl Gubani…
Po několika online verzích se nyní Veletrh pracovních příležitostí Kariérního centra ČZU uskuteční fyzicky. V čem vidíte výhody a co naopak bylo přidanou hodnotou online veletrhů?
Fyzické osobní setkání je daleko komplexnější disciplína než online setkání. Mozek se musí vypořádat s řadou stimulů, jako je barva hlasu, neverbální komunikace, vůně, okolní prostředí, šum na pozadí, tedy úplné workoutové hřiště pro mozek. Zkusím ale vypíchnout jinou věc, a to je moment před zahájením konverzace. Díky fyzickému veletrhu má student možnost prohlédnout si zástupce společnosti. Pozorovat ho při rozhovorech s jinými studenty a pomalu a jistě sbírat odvahu. Případně může být proaktivně osloven zástupcem společnosti, který vidí studenta nesměle přešlapovat v okolí. Což online veletrh neumí zařídit. Tam student sbírá odvahu před svítící obrazovkou a často se neodhodlá, což naznačují naše data sebraná z veletrhu. A také je to zcela pochopitelný jev.
Na druhou stranu během online veletrhu – tedy toho našeho na platformě Brazen – nejsou žádné rušivé vlivy a máte na 10 minut náboráře jen pro sebe, což může přinést spoustu zajímavých informací.
Další nespornou výhodou fyzických veletrhů je „velká sklizeň“ propisek a bloků. Hodně zajímavé by bylo zjistit, kolik studentů si v roce 2021 koupilo propisku v obchodě oproti letům předchozím…
Jaké letos chystáte novinky?
Novinky na tento veletrh nechystáme žádné. Ono po dvouleté pauze je samotný fyzický veletrh novinkou. Jediné, co mne napadá, je více návodů a programů pro studenty, kteří by se chtěli na veletrh připravit.
Kolik firem se zúčastní a podle čeho je vybíráte?
Celouniverzitní části veletrhu se účastní 17 společností. A společnosti vybírá neviditelná ruka trhu. Kdo chce přijet, ten může.
Jaký má veletrh dopad na budoucí kariéru studentů a jaký je zájem z jejich strany?
V případě veletrhu se nedá dle mého hovořit o nějakém významném dopadu na budoucí kariéru ve smyslu „najdu práci snů“. Ale návštěva a aktivní zapojení do veletržního dění může mít mnoho drobných pozitivních vlivů, které vyústí v ohromný dopad. Je to jako s počasím, kde nešikovné mávnutí motýlích křídel v Jižní Americe způsobí devastující tornádo v Americe Severní.
Jak už jsem zmínil, je to ohromné workoutové hřiště pro náš mozek, a byl bych rád, aby se tento pohled na veletrh rozšířil i mezi studenty. Protože na veletrhu studenti mohou trénovat, testovat a hrát si se všemi důležitými kariérními dovednostmi pro 21. století.
Mohou pokládat otázky a zjišťovat, která společnost anebo pozice by pro ně mohla být zajímavá. Mohou nabídnout své CV zástupcům společností a zeptat se jich, jak jej oni hodnotí a co by doporučili přidat. Mohou si vyzkoušet sebeprezentaci a obecně svou komunikaci vůči různým lidem, kteří si je nemají šanci zapamatovat.
A hlavně mají možnost překovat strach a ostych. Jít do rizika, vlastně bez reálného ohrožení. Protože většina zástupců společností je otevřenější a tolerantnější než v běžném pracovním nebo náborovém procesu.
Více než 95 % manažerů anebo pracovně úspěšných lidí uvádí, že v jejich kariéře sehrála velkou roli náhoda a štěstí: „Být ve správný čas a správném místě.“ Co to má společného s veletrhem? Pomohu si názvem jedné z oblíbených knih kariérních poradců Luck is no accident. Ona ta náhoda a štěstí jsou vždy spojeny s aktivitou, odvahou a zájmem.
Zájem ze strany studentů je dle mého mínění dobrý. Historicky se návštěvnost celouniverzitní části pohybuje mezi 1200–1500 studenty. Což velmi těší zaměstnavatele, a tedy i organizátory z Kariérního centra.
Jak se dovedou současní studenti prezentovat před případnými zaměstnavateli?
Odpověď na tuto otázku se hledá dost složitě, protože nemáme žádná objektivní data, která by se k tomu vázala. Jediné, co můžeme říct s jistotou, že zástupci společností se nás v posledních třech letech ptají, co tady na ČZU se studenty děláme. Že přicházejí připravení, mají dobré otázky a rozhovory jsou příjemné. Což vnímám i částečně jako pochvalu pro práci Kariérního centra, protože v té době jsme začali zavádět workshopy a tvořit podpůrné materiály pro studenty s tematikou chování na veletrhu.
Ptala se: Lenka Prokopová
Podobné články
Na počátku adventu Česká zemědělská univerzita tradičně přináší malý dárek všem, kteří zde pracují, studují nebo se o univerzitu zajímají. Nové číslo zpravodaje Živá univerzita právě čeká na vydání. Tiskárnu opustí ve čtvrtek 7. prosince 2023 a nabídne 112 stran
Česká zemědělská univerzita se i letos pohrouží do adventního rozpoložení. To kromě předvánočních setkání zaměstnanců a studentů znamená i příležitost pro všechny, kteří do zasněženého kampusu zavítají. Každý tu může načerpat pravou sváteční atmosféru ve dnech 4.–7. prosince, kdy se