Tým vědců z ČZU v Praze uskutečnil expedici do Zambie, kam transportoval tři nejmenší laboratoře světa CZU mobiLAB. Určeny jsou k detekci koronaviru a dalších patogenů. Unikátní laboratoře umožní posilování odolnosti místních komunit žijících v odlehlých částech Zambie a zároveň poslouží k prevenci koronaviru. Projekt probíhá ve spolupráci s neziskovou organizací ADRA v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.
„Jedinečnost laboratoří spočívá v jejich skladnosti, lehkosti a jednoduchosti na sestavení. Veškeré vybavení lze přepravit v off-road automobilu a zkompletovat během jedné hodiny,“ vysvětluje vedoucí projektu Dr. Hynek Roubík z Fakulty tropického zemědělství.
Kromě předání laboratoří CZU mobiLAB tým vědců vyslaných do Zambie pod vedením virologa Dr. Jiřího Černého zároveň poskytl plné zaškolení zdravotníkům z nemocnic Mtendere Mission Hospital, Lusaka Adventist Clinic a Yuka Mission Hospital a Ministerstva zdravotnictví Zambie. Představil laboratoř i její ukázkové sestavení a demonstroval praktickou ukázku diagnostického procesu: od odebrání vzorků, izolaci RNA/DNA a PCR až po finální vizualizaci a vyhodnocení výsledků.
„Vyškolili jsme 15 laboratorních pracovníků ze tří různých skupin, do kterých budou poslány naše mobilní laboratoře. Je až neuvěřitelné, s jakým zájmem o naši mobilní laboratoř CZU mobiLAB jsme se zde setkali,“ komentuje Dr. Černý a dodává: „Všechny přístroje používané v laboratoři CZU mobiLAB byly v minulosti vyzkoušeny námi nebo výrobci a jsou schopné pracovat i v těch nejnáročnějších terénních podmínkách.“
Školení navštívil i český velvyslanec v hlavním městě Lusace Radek Rubeš, který ocenil přínos projektů pro Zambii. „CZU mobiLAB přispěla k posílení testovací kapacity v zambijském zdravotnictví. Tento projekt ve spolupráci ČZU s ADRA, ČRA a MZV ČR je v této zemi potřebný o to více, že na všech jednáních s Ministerstvem zdravotnictví Zambie slýchám opakovaně stesky nad nedostatečnou kapacitou testování. Skutečnost, že je laboratoř mobilní, ještě více zvyšuje její atraktivitu pro Zambii, neboť drtivá většina obyvatel žije na venkově, mnohdy na velice odlehlých místech, ze kterých se do zdravotnického zařízení prakticky nelze dostat. Přidanou hodnotou mobilní laboratoře je i skutečnost, že může v Zambii sloužit i po odeznění pandemie covidu-19, neboť testovací schopnosti laboratoře jsou výrazně širší,“ uzavírá český velvyslanec v Zambii Radek Rubeš.
V současnosti se připravuje několik dalších typů řešení CZU mobiLAB na míru dle potřeb různých zemí, organizací i firem (zároveň vzniká spin-off firma, která umožní vyšší objem dodávek mobilních laboratoří ke koncovému uživateli.
Prezentace k CZU mobiLAB k dispozici ke zhlédnutí zde: https://mobilab.czu.cz/en
Krátké video o CZU mobiLAB: video
Kromě projektu zaměřeného na prevenci koronaviru koordinuje FTZ v Zambii i další projekty zaměřené na integrovaný přístup k farmaření a zvyšování standardů místních farmářů či zvýšení produktivity a diverzity zemědělské produkce s důrazem na využití opomíjených druhů rostlin.
Podobné články
Jednou z efektivních cest, jak podpořit opylovače i další bezobratlé živočichy žijící v zemědělské krajině, je zakládání nektarodárných biopásů. Entomologové z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze se společně se zemědělci z firmy VIN AGRO, s.r.o., problematice biopásů věnují dlouhodobě
Členové Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství se každoročně vydávají na botanické expedice. Cílem jejich expedičního putování bývají převážně subtropické a okrajově tropické oblasti, které korespondují se specializací univerzitní botanické zahrady na užitkové rostliny tropů a subtropů. Jak vybírají konkrétní destinaci