
Jak funguje technologie v projektu Včelstva Online?
„Protokol pro připojení a načítání dat na portál je otevřené ICT řešení. Dále používáme čipové brány pro sledování letové aktivity včel,“ vysvětluje hlavní řešitel projektu Jan Bartoška. Díky těmto technologiím mohou včelaři v reálném čase reagovat na změny, které by mohly ohrozit jejich včelstva. Portál také umožňuje zemědělcům dobrovolně nahlašovat plánované postřiky, což včelařům umožňuje přijmout preventivní opatření, jako je přemístění včelstev nebo úprava času krmení. Tím se výrazně zvyšuje bezpečnost včelstev.
Přínos projektu pro hobby včelaře a společenský význam
Projekt Včelstva Online nabízí hobby včelařům možnost zapojit se do výzkumu typu Citizen Science. Umožňuje jim sledovat své úly v reálném čase, analyzovat data o teplotě, vlhkosti a aktivitě včel a sdílet své poznatky s komunitou. „Úlové váhy umožňují sledování klíčových parametrů o včelím úlu online, skrze náš webový portál,“ uvádí Jan Bartoška. Tento přístup zvyšuje jejich znalosti, dovednosti a přispívá k výzkumu ochrany včelstev na národní i mezinárodní úrovni. Projekt tím současně vytváří pomyslný most mezi amatérskými a profesionálními včelaři, vědci a zemědělci, což je nezbytné pro efektivní ochranu včel a jejich prostředí.
Projekt Včelstva Online má významný přínos jak pro včelaře, tak i pro vědeckou komunitu a širší veřejnost. Propojení technologií a praxe přispívá k rozvoji vědeckého výzkumu a budoucnosti včelařství. „Dlouhodobě sbíraná data pomocí úlových vah na portálu podpořila možná zdůvodnění závislosti mezi hmotností, teplotou a vlhkostí včelího úlu,“ dodává Bartoška. Data poskytují cenné informace, které mohou být využity k vývoji nových metod ochrany a řízení včelstev.
Budoucnost ve znamení popularizace a (institucionální) spolupráce
V budoucnu je plánováno prohlubování spolupráce mezi různými obory výzkumu, jako jsou ekologie, zemědělství a ICT, a získávání partnerů z praxe, včetně komerčních firem a neziskových organizací. „Prohlubovat mezifakultní spolupráci v mezioborovém výzkumu, s ambicí další publikační i popularizační činnosti,“ uzavírá Bartoška jako jeden z cílů projektu.
Tento interdisciplinární přístup obohacuje vědecký výzkum a umožňuje aplikaci získaných poznatků v praxi, což přispívá k udržitelnému rozvoji včelařství. Je zřejmé, že podobné iniciativy zvyšují povědomí o významu včel pro ekosystém a zlepšují komunikaci mezi akademickou sférou a širokou veřejností. Projekt zároveň přispívá k popularizaci vědy a posiluje mezifakultní spolupráci na České zemědělské univerzitě, což podporuje cíle 2. a 3. role univerzity podle České konference rektorů (ČKR).
Ing. Karel Jílek


Podobné články
V oblasti pracovního práva v České republice probíhá v podstatě neustálý vývoj. Od roku 2023 už došlo k osmi novelizacím, poslední je účinná od 1. ledna 2025, v červnu 2025 vstoupí v účinnost devátá. Pracovní právo se neustále vyvíjí v
Tradiční společensko-sportovní událost roku České zemědělské univerzity v Praze už má svého letošního vítěze. Ve čtvrtek 15. května 2025 si trofej pro nejúspěšnější tým 22. ročníku Sportovních her zaměstnanců univerzity převzal tým Rektorátu. Po dvouleté přestávce se tak opět stal