Výstavba plánovaného vysílače pro 5G sítě, které budou na Amálii propojovat veškeré použité i budoucí technologie monitoringu prostředí, vyžaduje pečlivou přípravu. Specialisté se proto na místě budoucího vysílače museli osobně přesvědčit o dosahu signálu v krajině z výšky, ve které bude anténa umístěna. Vysokozdvižná plošina umožnila testování v 17 metrech nad zemí a Václavu Hradilkovi z Fakulty životního prostředí ČZU a dalším kolegům se potvrdil vizuální dosah k přístrojům, které jsou umístěny v povodí Brejlského potoka. Zajištění vybrané lokality Amálie privátní 5G sítí rozšíří již stávající pokrytí signálem a bude využito i při vývoji a testování autonomních robotických systémů v zemědělské výrobě.
Intenzivní práce na unikátním projektu České zemědělské univerzity začaly v roce 2019 s cílem vytvořit modelovou krajinu adaptovanou na změny po roce 2030. A to z hlediska produkčního zemědělství, lesního hospodářství, hospodaření s vodou apod.
Zdroj: FŽP
Foto: Tomáš Jůnek
Podobné články
Od pátku 10. do neděle 12. ledna 2025 probíhá pod hlavičkou České ornitologické společnosti sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Podle organizátorů se do této aktivity může zapojit každý i bez předchozí zkušenosti nebo registrace.
Ve čtvrtek 9. ledna 2025 proběhla volba nového děkana Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze na funkční období 2025–2029. Akademický senát fakulty zvolil v prvním kole tajného hlasování do této funkce současného proděkana pro vědu a výzkum doc. Ing. Hynka