Svátek má

Taťána
1°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
1°C
Broken clouds
Středa
72%
04:46
Min: -1°C
995
17:29
Max: 10°C
S 2 m/s

Testování dosahu 5G sítí v Chytré krajině ČZU na Amálii splnilo svůj účel

Drenáže, sondy, dendrometry, meteorologické stanice, umělé mokřady, experimentální tůňky nebo pokusné včelí úly. Tak dnes vypadá území Amálie u Lán, které bylo v roce 2018 vybráno pro koncept Chytré krajiny České zemědělské univerzity. Pro účely ambiciózního monitoringu je tu dnes kolem tisícovky čidel. A protože Amálie poslední dva roky chrlí kolem tří terabyte informací ročně, je třeba je dobře zabezpečit a zajistit jejich propojení. Z toho důvodu se zde budují 5G sítě.

Výstavba plánovaného vysílače pro 5G sítě, které budou na Amálii propojovat veškeré použité i budoucí technologie monitoringu prostředí, vyžaduje pečlivou přípravu. Specialisté se proto na místě budoucího vysílače museli osobně přesvědčit o dosahu signálu v krajině z výšky, ve které bude anténa umístěna. Vysokozdvižná plošina umožnila testování v 17 metrech nad zemí a Václavu Hradilkovi z Fakulty životního prostředí ČZU a dalším kolegům se potvrdil vizuální dosah k přístrojům, které jsou umístěny v povodí Brejlského potoka. Zajištění vybrané lokality Amálie privátní 5G sítí rozšíří již stávající pokrytí signálem a bude využito i při vývoji a testování autonomních robotických systémů v zemědělské výrobě.

Intenzivní práce na unikátním projektu České zemědělské univerzity začaly v roce 2019 s cílem vytvořit modelovou krajinu adaptovanou na změny po roce 2030. A to z hlediska produkčního zemědělství, lesního hospodářství, hospodaření s vodou apod.

Zdroj: FŽP

Foto: Tomáš Jůnek 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content