Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Testování dosahu 5G sítí v Chytré krajině ČZU na Amálii splnilo svůj účel

Drenáže, sondy, dendrometry, meteorologické stanice, umělé mokřady, experimentální tůňky nebo pokusné včelí úly. Tak dnes vypadá území Amálie u Lán, které bylo v roce 2018 vybráno pro koncept Chytré krajiny České zemědělské univerzity. Pro účely ambiciózního monitoringu je tu dnes kolem tisícovky čidel. A protože Amálie poslední dva roky chrlí kolem tří terabyte informací ročně, je třeba je dobře zabezpečit a zajistit jejich propojení. Z toho důvodu se zde budují 5G sítě.

Výstavba plánovaného vysílače pro 5G sítě, které budou na Amálii propojovat veškeré použité i budoucí technologie monitoringu prostředí, vyžaduje pečlivou přípravu. Specialisté se proto na místě budoucího vysílače museli osobně přesvědčit o dosahu signálu v krajině z výšky, ve které bude anténa umístěna. Vysokozdvižná plošina umožnila testování v 17 metrech nad zemí a Václavu Hradilkovi z Fakulty životního prostředí ČZU a dalším kolegům se potvrdil vizuální dosah k přístrojům, které jsou umístěny v povodí Brejlského potoka. Zajištění vybrané lokality Amálie privátní 5G sítí rozšíří již stávající pokrytí signálem a bude využito i při vývoji a testování autonomních robotických systémů v zemědělské výrobě.

Intenzivní práce na unikátním projektu České zemědělské univerzity začaly v roce 2019 s cílem vytvořit modelovou krajinu adaptovanou na změny po roce 2030. A to z hlediska produkčního zemědělství, lesního hospodářství, hospodaření s vodou apod.

Zdroj: FŽP

Foto: Tomáš Jůnek 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content