Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Stříbrné promoce absolventů z roku 1999 korunovala Zahradní slavnost v kampusu ČZU

Pětadvacáté narozeniny jsou pádným důvodem k oslavě života, který je teprve před námi. Pětadvacetileté manželství je zase důkazem dobrého soužití a jistým příslibem do budoucna. A pětadvacet let po promoci? Ten nejlepší důvod připomenout si v plné síle chvíle, kdy jsme jako studenti opouštěli bezpečnou akademickou půdu a vykročili do reality.
Setkání po pětadvaceti letech

Právě takové déjà vu čekalo na České zemědělské univerzitě v sobotu 15. června 2024 všechny, kteří zde promovali v roce 1999. Své stříbrné promoce pak ještě mohli oslavit na odpolední Zahradní slavnosti, na níž Česká zemědělská univerzita každý rok vítá své studenty, absolventy a příznivce. Pro mnohé to je i dobrá příležitost prohlédnout si své domovské fakulty a zjistit, kam se za ta léta kampus ČZU posunul.

Pamětní diplomy si do auly v tento den přišly převzít zhruba dvě stovky absolventů Provozně ekonomické fakulty, Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (tehdejší Fakulty agrobiologie), Technické fakulty (tehdejší Mechanizační fakulty) a oborů, které se dnes studují na Fakultě lesnické a dřevařské a na Fakultě životního prostředí.

Stříbrní absolventi nejprve zhlédli video o více než stoleté historii ČZU a po zaznění národní hymny už mohla promotorka stříbrných promocí, tisková mluvčí ČZU Karla Mráčková přivítat promoční kolegium v čele s prvním prorektorem prof. Michalem Lošťákem a zahájit slavnostní předávání pamětních diplomů.

Stříbrné absolventce gratuluje prorektor prof. Jiří Remeš

„Mám radost, že se stříbrní absolventi těší ze své oslavy stejně jako zlatí jubilanti, na které jsme na ČZU byli zvyklí doposud. Také tyto druhé stříbrné promoce nás přesvědčily, že je správné zůstávat v kontaktu se svou alma mater, pokud možno průběžně a rozhodně dříve, než uplyne padesát let. Dvě dekády jsou dostatečně dlouhou dobou, aby absolventi stačili získat bohaté pracovní a životní zkušenosti, k nimž vedla mimo jiné cesta z naší univerzity, a děkujeme za to, že se s námi za těmito zkušenostmi ohlédli. Tím, že přijali naše pozvání a tento pětadvacetiletý milník s námi oslavili, přispívají ke zvýšení prestiže univerzity, pomáhají posílit pocit sounáležitosti a hrdosti na svou alma mater a její komunitu,“ hodnotí stříbrné promoce jejich promotorka Karla Mráčková.

Ve svém projevu ke stříbrným absolventům nešetřil ani tentokrát profesor Lošťák vtipnými příměry a slovy, která jdou vždy od srdce k srdci.

Kdo si chtěl kromě pamětního diplomu odnést i hezké zážitky, měl možnost na odpoledním setkání v kampusu. Už kolem jedné hodiny se začal plnit současnými i bývalými studenty a jejich rodinami a také všemi, kteří mají k této univerzitě blízko – zejména sousedy ze Suchdola. Ti dokonce obohatili kulturní program hudebním vystoupením Domu dětí a mládeže Suchdol. Sedmá Zahradní slavnost byla oficiálně zahájena ve 14 hodin a pak už následovala jen spousta zábavy pro všechny generace.

O hudbu se na hlavním pódium po celé odpoledne staral DJ MajklS. Pro milovníky ptactva tu bylo tradiční předvádění dravců, pro vyznavače rychlé jízdy výstava závodních monopostů z dílny studentů Technické fakulty a pro milovníky zlatavého moku návštěva studentského pivovaru Suchdolský Jeník.

Zahradní slavnost bývá také příležitostí ke komentovaným prohlídkám jednotlivých fakult, které pro své návštěvníky vždy pečlivě připravují atraktivní program. Velkou lahůdkou byla prohlídka Botanické zahrady nebo nádherně rozkvetlého Libosadu, který jinak o víkendech nebývá přístupný. V aule vyprávěl o svých cestách po Africe absolvent ČZU Tomáš Vaňourek a promítal se zde krátký dokument Cesta vody. Málokdo si nechal ujít jedinečnou vyhlídku na Prahu i České středohoří z proskleného sedmého patra Rektorátu. Pro děti tu byl oblíbený skákací hrad a kreativní dílny. Pro dospělé se na jarmarku rozlévalo univerzitní víno z Mělníka, prodávaly se produkty na podporu programu na záchranu ohrožené antilopy Derbyho, květiny z Provozního zahradnictví a Pokusných a demonstračních skleníků, chilli omáčky, sušené a naložené chilli papričky a salsy z dílny členů inkubátoru Point One, bylinné produkty statku Junek nebo přívěsky a další produkty s želví tematikou v rámci projektu Chráníme mořské želvy. A také pratelné plenky pro králíky značky Leon Diapers.

„Zahradní slavnost je tradiční bránou do léta, ale především skvělou příležitostí setkat se se všemi, kteří mají k naší univerzitě blízko. Právě takové tradice chceme podporovat, protože přispívají k dobré atmosféře v jinak ne právě lehké době,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička.

Text: Lenka Prokopová / Foto: Petr Zmek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content