Svátek má

Marcela
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Středoškolští poradci z celého světa na návštěvě České zemědělské univerzity v Praze

Zmapovat terén a udělat si představu, co může zahraniční student očekávat od studia v České republice. To byl hlavní smysl návštěvy středoškolských poradců z dvanácti zemí na několika pražských vysokých školách, které jsou součástí konsorcia Study in Prague. V Praze strávili dva dny, pondělí 31. října a úterý 1. listopadu.

Ve světě je to běžná, u nás dosud nezaběhnutá praxe, že středoškolští poradci cestují do zahraničí a hledají univerzity, které by mohli doporučit svým studentům k dalšímu vzdělávání. Zjišťují, jak je kde koncipovaná výuka, jaké vzdělávací i jiné možnosti mají zahraniční studenti, jaké je čekají výzvy apod.

S tímto záměrem přijela do Prahy na pozvání konsorcia Study in Prague skupina 23 poradců, působících na středních školách ve dvanácti zemích světa včetně Česka (International School of Prague v Nebušicích). Středoškolští poradci sondovali na ČZU, na Karlově univerzitě, VŠE, VŠCHT, ČVUT i jinde.

Návštěva České zemědělské univerzity v Praze se odehrávala podle scénáře připraveného pracovníky Oddělení mezinárodních vztahů ve spolupráci s Odborem vnějších vztahů. Během pobytu na univerzitě se všichni dozvěděli maximum o jejím chodu a vzdělávacích možnostech. Hostitelé pro ně přichystali prohlídku kampusu, prezentaci o ČZU, a také prohlídku pivovaru, kde se vyrábí studentský Suchdolský Jeník.

Po celou dobu hosty doprovázeli zahraniční studenti z různých fakult ČZU a byli jim k dispozici pro případné dotazy. Poradci se tak mohli mladých lidí z Nového Zélandu, USA, Sýrie, Gruzie, Zambie, Bosny a Hercegoviny nebo Srbska zeptat na jejich zkušenosti se studiem na ČZU a na podmínky, které univerzita nabízí. Při prezentaci v aule poradci získali komplexní přehled o tom, jak ČZU funguje, jaké bakalářské programy v angličtině nabízí apod. V následné diskusi se studenty se zajímali např. o to, jaké je to být zahraničním studentem na ČZU, co se tu studentům z jiných zemí líbí, zda nemají problémy s diskriminací (jednotná odpověď: „žádné problémy“) nebo proč si vybrali právě Česko. Na poslední otázku zaznívaly argumenty jako „Protože je tu bezpečno,“ „Protože Praha je krásné město,“ „Našli jsme tady, co nás zajímá,“ apod.

Není velkým překvapením, že si velkou pozornost získal suchdolský kampus díky své unikátní koncepci „vše na jednom místě“. Možná to je běžné na amerických univerzitách, v Evropě ale spíš ojedinělé. Hosty také mile překvapilo, jak široké spektrum studijních oborů ČZU nabízí. Mezi nimi jsou i dva naprosto unikátní: Evropská agrární diplomacie a Global Security Management.

„Byla to první akce tohoto druhu v rámci konsorcia Study in Prague. Měla velký úspěch a rádi bychom v této tradici ve spolupráci s dalšími pražskými vysokými školami pokračovali,“ říká Mikuláš Josek z Oddělení mezinárodních vztahů.

Středoškolští poradci mají svoji organizaci IACAC a v rámci této komunity se každý rok scházejí na konferencích. Na letošní konferenci v Novém Mexiku nechyběl stánek konsorcia Study in Prague. Právě zde byl s poradci navázán první kontakt a domluvena návštěva Prahy. Příští rok by měla spolupráce pokračovat na konferenci IACAC v Miami.

Lenka Prokopová

Foto: Petr Zmek

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content