Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

S Welcome Centrem České zemědělské univerzity do předvánoční Vídně

Posledním z letošní série výletů, které pro zahraniční akademiky ČZU organizuje Welcome Centrum, byla návštěva adventní Vídně. Původně byla plánována na 2. prosince, kvůli hustému sněžení a kalamitní situaci na silnicích však byla odložena na další víkend.

V sobotu 9. prosince jsme se sešli v 5:45 ráno v areálu kampusu ČZU a krátce po šesté už jsme byli na cestě. Celkem se přihlásilo 29 lidí a spolu s Mirkou Perst a Alenou Gentile z Welcome Centra byl autobus plný.

Se dvěma zastávkami na kávu se nám podařilo dorazit do Vídně přesně tak, jak jsme si plánovali. V 11:30 na nás již na smluveném místě čekal vídeňský turistický průvodce pan Edi, který přistoupil do autobusu, aby nás provedl krátkou projížďkou městem. Měli jsme tak možnost vidět všechny významné historické památky včetně budovy OSN a Prátru, muzea a kostely a udělat si představu o velikosti centra tohoto krásného města. O hodinu později jsme vystoupili z autobusu před Přírodovědným muzeem (Naturhistorisches Museum), kde jsme zahájili pěší prohlídku města. Cestou jsme míjeli vánoční trhy rozeseté téměř po celém městě, jehož atmosféra byla s padajícím sněhem vskutku kouzelná. Průvodce nám ukázal všechny nejdůležitější kulturní a architektonické památky, mezi nimi Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum), pomník císařovny Marie Terezie a císařskou rezidenci Hofburg, jeden z největších palácových komplexů na světě a dřívější formální sídlo císařské rodiny. Zde nám vyprávěl především o významných sbírkách Císařské klenotnice, ukázal nám muzeum věnované krásné a slavné císařovně Alžbětě, kterou celý svět zná pod jménem Sisi, a upozornil nás také na Rakouskou národní knihovnu, největší barokní knihovnu Evropy. Měli jsme možnost vidět unikátní a vyhlášenou barokní Španělskou dvorní jízdárnu se světoznámými lipicány. Vzhledem k tomu, že Habsburkové chtěli pro své milované koně jen to nejlepší, postavili pro ně palác a nádherní lipicáni jsou dodnes ustájeni ve Stallburgu, jedné z nejvýznamnějších vídeňských renesančních budov.

Náš průvodce pan Edi prezentaci města a jeho historie doprovodil mnoha zajímavostmi o současných podmínkách života ve Vídni a své vyprávění zpříjemnil i osobitým a humorným stylem, čímž si po celou dobu udržel pozornost nás všech. Prohlídku jsme zakončili u impozantního chrámu sv. Štěpána (Stephansdom). Od toho okamžiku již měli účastníci výletu volný odpolední program. Každý si chtěl užít jedinečnou atmosféru nádherného města po svém. Někteří si naplánovali návštěvu jednoho z mnoha muzeí, jiní raději sháněli originální suvenýry. A všichni jsme si pochutnali na kulinářských specialitách a vynikajícím svařáku a ovocných punčích, které vídeňské vánoční trhy nabízejí.

Když se k večeru začalo stmívat, atmosféra města získala se všemi vánočními světly a dekoracemi ještě větší kouzlo. Vídeň bývá o adventních víkendech plná lidí a tato sobota nebyla výjimkou. Před každou kavárnou a cukrárnou se tvořily dlouhé fronty, úplně přeplněné byly ty nejznámější jako Café Central, Café Demel nebo Café Sacher. Naštěstí nám přálo počasí, i večerní teploty byly celkem mírné, takže jsme se mohli hodiny procházet městem a užívat si jeho atmosféru, aniž bychom mrzli. Všichni účastníci zájezdu si pobyt ve Vídni užili a když jsme kolem sedmé hodiny večer odjížděli, většina z nich v autobuse okamžitě usnula. Do kampusu ČZU jsme se vrátili těsně před půlnocí. Byl to nezapomenutelný výlet a už nyní se těšíme na další společná dobrodružství v novém roce.

Alena Gentile

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content