Ptačí hodinku, při níž lidé sčítají ptáky na krmítkách, pořádá Česká ornitologická společnost každoročně od roku 2019. Program je určen všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností. Více v sekci Jak se zapojit.
Stačí, když si zájemci od pátku do neděle vyhradí hodinku, v níž budou pozorovat ptáky z jednoho místa. Výsledky zadají do formuláře na webu ptacihodinka.cz, kde je i návod, jak správně zapisovat druhy a počty ptáků.
S postupujícím oteplováním zimují v Česku i druhy, které dříve odlétaly na zimoviště do Středomoří. Podle ornitologů se například jedná o holuba hřivnáče, špačka obecného či pěnici černohlavou. Týká se to však i rehka domácího, přezdívaného čermáček nebo kominíček.
Podobně jako u nás sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku a v dalších zemích. Výjimečná je však úzká spolupráce českých ornitologů s kolegy z Bavorska, Rakouska, Švýcarska, Slovenska a Srbska, díky níž je možné porovnávat výsledky i přeshraničně.
Foto: Shutterstock
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.