Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Profesor Jiří Mareček získal ve státní svátek 28. října medaili Za zásluhy I. stupně

Nestor zahradní architektury a tvůrce parkových úprav areálu ČZU profesor Jiří Mareček získal medaili Za zásluhy I. stupně. Ocenění za celoživotní dílo obdržel z rukou prezidenta republiky 28. října 2022.

„Z vyznamenání mám velkou radost. Chápu ho nejen jako ocenění mé celoživotní práce pro obor Zahradní a krajinářská architektura, ale i oboru samotného, pro který stále žiji. Nemám však už dost sil, abych se nadále podílel na jeho dalším rozvoji,“ říká dvaadevadesátiletý profesor.

Jiří Mareček je profesorem v oboru Zahradní a krajinná architektura. V letech 1961–1971 pracoval jako asistent na katedře zahradnictví VŠZ v Praze, kde obnovil a zajistil výuku zahradní a krajinářské architektury. Poté působil až do roku 1991 ve funkci ředitele Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích a jako externí vedoucí katedry biotechniky zeleně na Zahradní fakultě v Lednici. Po odchodu do důchodu se věnoval soukromé školkařské a projektové činnosti a zajišťoval až do roku 2015 přednášky a cvičení v rámci krajinářské výuky na ČZU v Praze. Zde vytvořil předpoklady pro zřízení samostatné katedry zahradní a krajinářské architektury a krajinářského studijního programu.

Na ČZU často vzpomíná, mezi studenty se vždy cítil dobře a rád s nimi pracoval. „Dalo mi to možnost předávat studentům své znalosti a praktické zkušenosti. Dokladem toho je i studijní materiál ´Zahradní a krajinářská architektura – Kompoziční východiska´, který nyní univerzita vydala. Mám z toho opravdu velkou radost, i když od jeho napsání uteklo ve Vltavě hodně vody. Myslel jsem, že se jeho vydání již nedožiji,“ podotýká profesor Jiří Mareček.

Mezi nejvýznamnější projekty profesora Marečka patří tři generely lázeňských areálů a jejich širšího krajinného prostředí: Janské Lázně, Lázně Jeseník a Konstantinovy Lázně; vítězný soutěžní projekt vegetačního doprovodu dálnice D1; koncepce sadových úprav skanzenu v Třebízi; soustava krajinářských vegetačních úprav v zájmovém území Bezno u Mladé Boleslavi; systém vegetačních úprav v Kralupech nad Vltavou; projekce dlouhodobého řízení a realizace sadových úprav v kampusu VŠZ/ČZU v Praze; tematická výuková zahrada Libosad; projekce areálu ČZU v Praze pro výuku agrodesignu Agrosad; zřízení a rozvoj dnešní Dendrologické zahrady v Průhonicích.

Profesor Mareček je autorem scénáře pro desetidílný seriál ČT Praha „Žijeme s květinami“. Má na svém kontě více než 120 projektů zahrad a veřejných sadových úprav a pěti knižních publikací.

K ocenění mu gratulujeme a přejeme pevné zdraví do dalších let.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content