Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Požár v Hřensku zasáhl třicet hektarů kůrovcového lesa, regenerace bude možná

České Švýcarsko od neděle sužuje rozsáhlý požár lesa, škody zatím nelze odhadnout. Situaci komplikuje vítr, který ohniska rozšířil až ke Hřensku, a podle meteorologů se počasí v nejbližších dnech nezlepší. Požár ale paradoxně může napomoci budoucí regeneraci lesa.

S plameny, které zasáhly v neděli Národní park České Švýcarsko, bojují čtyři stovky hasičů. Na místě je 83 jednotek požární ochrany, s hašením pomáhají čtyři vrtulníky a dvě letadla. Zásah komplikuje těžko přístupný terén, vítr, vysoké teploty i všudypřítomný kouř, jemuž jsou hasiči vystaveni. Na místo se sjíždějí jednotky s technikou z celé republiky, pomoc nabídly i okolní státy. Požár se rozšířil za hranice do Saského Švýcarska, kde hasiči zasahují v okolí Bad Schandau.

Podle primátora Děčína Jiřího Anděla budou škody rozsáhlé. „Zasaženo bylo několik obydlí v obci Mezná, jejich majitelům bude nutné pomoci. Požářiště je obrovské, takže tam budou stovky metrů čtverečních odlesněného území,“ odhaduje děčínský primátor.

Požár postihl třicet hektarů lesa. Jaké to pro přírodu bude mít následky, vysvětluje Ing. Roman Berčák z katedry ochrany lesa a entomologie Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze. „V Národním parku České Švýcarsko hoří plocha postižená kůrovcem, která byla ponechána samovolnému vývoji, to znamená, že z prostoru nebylo vytěženo žádné dříví, veškerá dřevní hmota zůstala na místě. Nechalo se na přírodě, aby zde založila nový les. Požár je schopen celou plochu ´vyčistit´, dojde k prosvětlení a uvolnění povrchu lesní půdy, což napomůže k rychlejšímu růstu nové generace lesa. Z pohledu další budoucnosti lesa to jeho vývoji napomůže a urychlí regeneraci. To je tedy jedna stránka věci, kterou lze považovat za pozitivum. Samozřejmě je tu ale riziko například vodní eroze. A z hlediska lidského a škod na majetku je to samozřejmě katastrofa,“ zdůrazňuje Ing. Roman Berčák z České zemědělské univerzity v Praze.

V noci na dnešek evakuovali v Hřensku kvůli rozsáhlému požáru asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa. Kvůli sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kde hoří několik domů. Kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku.

 Lenka Prokopová / Zdroj: seznamzpravy.cz

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content