Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Potravinářský pavilon má za sebou první rok existence

Vloni v říjnu byl zahájen provoz Potravinářského pavilonu. Již nyní lze říci, že se z velké částí naplnily původní vize a principy, které se od tohoto projektu očekávaly. Vznikla reálná a funkční potravinářská pracoviště propojující výuku s praxí a nabízející studentům hodnotu, která je nejen z pohledu trhu práce velmi očekávána.

Odstartování provozu pavilonu bylo poměrně komplexní záležitostí. Bylo třeba koordinovat hned několik podstatných oblastí, které se navíc v čase dál vyvíjely. Ať už jde o nastavení základního způsobu řízení a komunikace, postupné budování základního týmu a jeho rozšiřování nebo nastartování všech potravinářských a administrativních procesů. Samostatnou kapitolou byla produkce jednotlivých výrobků – definice receptur, norem a kvality. Od prvopočátku byla nastavena vysoká kvalita v postupech i produkci, inspirovaná často původními normami ČSN. Management kvality byl a je stěžejní a promítá se do celého fungování pavilonu.

Poměrně složitou agendou byla implementace celého systému praxí, který se však po krátkém čase ustálil. První studenti dvou potravinářských studijních programů FAPPZ (Kvalita potravin a zpracování zemědělských produktů, Výživa a potraviny) nastoupili na praxi v listopadu 2022. Dnes již bakaláři a magistři zmíněných programů standardně absolvují praxe ve třech provozech – zpracování masa, pekárna a mlékárenská sekce. V dohledné době se praxe rozšíří i na sekci pivovaru. Tímto způsobem bylo dosud odbaveno téměř 200 studentů, kdy každý bakalář strávil v provozech dohromady 30 pracovních dní a každý magistr 10 až 15 dní.

Veškerá produkce, která se za přítomnosti studentů vyrobí, se distribuuje přes tři základní odběratelské kanály. Přibližně 80 % míří do obchůdku řemeslných potravin v budově Potravinářského pavilonu. Zbylá produkce se prodává nasmlouvaným velkoobchodním partnerům v rámci suchdolského kampusu i mimo něj. Jako příklad lze uvést prodejnu uzenin společnosti LE & CO, hotel Hilton a další menší farmářské obchůdky. Zatím málo využívanou možností je vlastní e-shop, který do budoucna skýtá větší potenciál.

V řemeslných potravinách denně nakupuje přibližně 250 zákazníků a mohou si vybrat z mnoha desítek variant výrobků. Od chlebů, slaných či sladkých pekárenských výrobků přes různé druhy uzenin, výsekového i marinovaného masa, dále čerstvé mléko, sýry, jogurty a tvarohy, různé varianty svrchně kvašených piv a panenských lisovaných olejů či univerzitní mák.

Posiluje se snaha o další propojení potravinářských provozů s akademickou sférou, ať již v rámci výuky, cvičení či výzkumných projektů. Infrastruktura Potravinářského pavilonu nabízí řadu možností využití pro účely testování potravinářských procesů a jejich inovace. Prvním úspěchem na mezinárodním poli je spolupráce s kolegy z PEF při účasti v konsorciu Horizon na téma zkracování dodavatelsko-odběratelských řetězců v zemědělství a potravinářství, která startuje v průběhu roku 2024.

Ing. David Farský

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content