Svátek má

Taťána
1°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
1°C
Broken clouds
Středa
73%
04:46
Min: -1°C
995
17:29
Max: 10°C
S 2 m/s

Národní kolo soutěže Mladí lidé v evropských lesích už má vítěze

Ve dnech 20. a 21. června 2022 uspořádala Česká lesnická společnost za organizačního zajištění Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze národní kolo 12. ročníku mezinárodní soutěže Mladí lidé v evropských lesích (Young People in European Forests; YPEF). Zúčastnilo se jedenáct tříčlenných družstev, která soutěžila v teoretických i praktických znalostech lesa a evropského i českého lesnictví.

První den se soutěžící v prostorách zámku v Kostelci nad Černými lesy museli vypořádat s písemným testem obnášejícím 30 anglicky formulovaných otázek o evropském lesnictví a připravit prezentaci v anglickém jazyce na téma „Dřevo jako obnovitelný materiál budoucnosti“.  Ve volných chvílích byla pro soutěžící a jejich doprovod připravena ukázka lesní pedagogiky a výstupů vědy a výzkumu FLD ČZU. „Velký zájem vzbudily zejména preparáty ryb a dalších živočichů, u kterých byla k jejich konzervaci využita metoda plastinace. Ta je u široké veřejnosti známá především díky výstavě Bodies,“ uvedl za organizátora národního kola YPEF Radim Löwe z FLD ČZU. Oblibě se těšil i fotokoutek a v podvečer se uskutečnila prohlídka kosteleckého zámku Školního lesního podniku ČZU.

Druhý den byl věnován praktické terénní části, která se konala v Arboretu FLD ČZU. Počasí se obzvlášť vydařilo a soutěžící zvládli praktické úkoly na osmi stanovištích zaměřených na ochranu lesa, botaniku, hospodářskou úpravu lesa, dřevařství, dendrologii, lesní těžbu, myslivost a pěstování lesů.

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo za účasti náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře a dalších zástupců partnerů soutěže. Absolutním vítězem se stalo družstvo z Gymnázia Šumperk ve složení Filip Vyskočil, Pavla Šímová a Alena Kubíčková. Nejlepším družstvem z mladší kategorie, které v celkovém pořadí obsadilo čtvrtou příčku, je tým z Gymnázia Nad Alejí ve složení Tereza Vávrová, Šimon Hájek a Ondřej Šverma. „Letošního ročníku se v rámci 50 místních kol zúčastnilo 1488 lidí, z toho v mladší kategorii soutěžilo 840 účastníků ve 280 družstvech a ve starší kategorii 648 účastníků ve 216 družstvech. Počtem soutěžících v místních kolech se tento ročník vyrovnává poslednímu „předcovidovému“ ročníku 2019. Věříme, že dalším krokem bude konání evropského finále již v příštím ročníku,“ uvedl Marek Šuba, národní koordinátor soutěže YPEF.

„Děkujeme všem soutěžícím a jejich doprovodům za vytvoření příjemné atmosféry po celou dobu soutěže. Velké poděkování patří ze strany České lesnické společnosti, která je garantem soutěže YPEF, Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze za zajištění národního kola a dalším partnerským institucím, kterými jsou Ministerstvo zemědělství ČR, Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR, PEFC, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně, SLŠ Hranice, ČLA Trutnov, Lesnická škola v Písku, SLŠ Žlutice, ÚHÚL a ÚZEI,“ doplnil předseda České lesnické společnosti Pavel Draštík.

Zdroj: Fakulta lesnická a dřevařská ČZU

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content