Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Národní kolo soutěže Mladí lidé v evropských lesích už má vítěze

Ve dnech 20. a 21. června 2022 uspořádala Česká lesnická společnost za organizačního zajištění Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze národní kolo 12. ročníku mezinárodní soutěže Mladí lidé v evropských lesích (Young People in European Forests; YPEF). Zúčastnilo se jedenáct tříčlenných družstev, která soutěžila v teoretických i praktických znalostech lesa a evropského i českého lesnictví.

První den se soutěžící v prostorách zámku v Kostelci nad Černými lesy museli vypořádat s písemným testem obnášejícím 30 anglicky formulovaných otázek o evropském lesnictví a připravit prezentaci v anglickém jazyce na téma „Dřevo jako obnovitelný materiál budoucnosti“.  Ve volných chvílích byla pro soutěžící a jejich doprovod připravena ukázka lesní pedagogiky a výstupů vědy a výzkumu FLD ČZU. „Velký zájem vzbudily zejména preparáty ryb a dalších živočichů, u kterých byla k jejich konzervaci využita metoda plastinace. Ta je u široké veřejnosti známá především díky výstavě Bodies,“ uvedl za organizátora národního kola YPEF Radim Löwe z FLD ČZU. Oblibě se těšil i fotokoutek a v podvečer se uskutečnila prohlídka kosteleckého zámku Školního lesního podniku ČZU.

Druhý den byl věnován praktické terénní části, která se konala v Arboretu FLD ČZU. Počasí se obzvlášť vydařilo a soutěžící zvládli praktické úkoly na osmi stanovištích zaměřených na ochranu lesa, botaniku, hospodářskou úpravu lesa, dřevařství, dendrologii, lesní těžbu, myslivost a pěstování lesů.

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo za účasti náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře a dalších zástupců partnerů soutěže. Absolutním vítězem se stalo družstvo z Gymnázia Šumperk ve složení Filip Vyskočil, Pavla Šímová a Alena Kubíčková. Nejlepším družstvem z mladší kategorie, které v celkovém pořadí obsadilo čtvrtou příčku, je tým z Gymnázia Nad Alejí ve složení Tereza Vávrová, Šimon Hájek a Ondřej Šverma. „Letošního ročníku se v rámci 50 místních kol zúčastnilo 1488 lidí, z toho v mladší kategorii soutěžilo 840 účastníků ve 280 družstvech a ve starší kategorii 648 účastníků ve 216 družstvech. Počtem soutěžících v místních kolech se tento ročník vyrovnává poslednímu „předcovidovému“ ročníku 2019. Věříme, že dalším krokem bude konání evropského finále již v příštím ročníku,“ uvedl Marek Šuba, národní koordinátor soutěže YPEF.

„Děkujeme všem soutěžícím a jejich doprovodům za vytvoření příjemné atmosféry po celou dobu soutěže. Velké poděkování patří ze strany České lesnické společnosti, která je garantem soutěže YPEF, Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze za zajištění národního kola a dalším partnerským institucím, kterými jsou Ministerstvo zemědělství ČR, Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR, PEFC, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně, SLŠ Hranice, ČLA Trutnov, Lesnická škola v Písku, SLŠ Žlutice, ÚHÚL a ÚZEI,“ doplnil předseda České lesnické společnosti Pavel Draštík.

Zdroj: Fakulta lesnická a dřevařská ČZU

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content