Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Mladým vědcem na vlastní kůži také v létě roku 2023

V polovině srpna uspořádala Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů další týdenní kurz pro studenty středních škol. Koná se zde už několik let pod názvem Vědcem na vlastní kůži. Středoškoláci se seznamují s vědeckými úkoly vybraných pracovišť na fakultě. Mají tak jedinečnou příležitost upevnit si teoretické znalosti na základě praktického předvedení odborníky ČZU. Mnohá témata jsou směrována tak, aby se jim získané znalosti hodily i v běžném životě.

V letošním roce se sešli opět skvělí studenti, mezi nimi i čtyři finalisté národního kola Středoškolské odborné činnosti a účastníci soutěže Rostlinolékaři do škol a další. Prošli mnoha laboratořemi, stali se na chvíli součástí vědeckého týmu. Měli možnost i založený pokus s kultivací plísní poslední den vyhodnotit.

Tematicky se jednotlivá stanoviště týkala rostlinolékařství, potravinářství, zemědělství, zahradnictví, ochrany půd, akvakultury a meteorologie a klimatologie s praktickou ukázkou portálu agropocasi.cz. Podle zájmu lze soudit, že studentky a studenty také zaujalo senzorické a chemické posouzení mezi dvěma na trhu volně dostupnými kolovými nápoji, ochutnávka rostlinných nápojů v senzorické laboratoři Potravinářského pavilonu, dále problematika rezistence některých plevelů na vybrané účinné látky a GMO, přednáška o lepku a celiakii. Poutavá byla ukázka práce v terénu z projektu „Zachraň karase“. Dále se v laboratoři dozvěděli, jaká témata v technologii pěstování se zkoumají u léčebného konopí, a něco o trendech ve využití bioodpadu. U mikroskopů měli možnost zkoumat hlístice – háďátka a diagnostikovat další patogeny na úrovni molekulární biologie. Pod mikroskopy si prohlédli různé druhy klíšťat a naučili se je rozeznávat. Jistě ocenili i možnost zjistit si vlastní skupinu krve. Jeden den byl věnován výkladu a praktickým ukázkám pouze v anglickém jazyce.

Praktická cvičení se střídala s výkladem a exkurzemi, například na Výzkumnou a demonstrační stanici zahradnictví v Troji a do sbírkových a výukových skleníků ČZU. Nad rámec programu účastníci kurzu společně navštívili zoologickou zahradu, zejména nový Pavilon goril, kde se jim věnoval profesionální průvodce. I na něj si jistě mnozí uchovali pěknou vzpomínku.

Součástí semináře je písemná zpětná vazba od studentů. Vybíráme některé komentáře k letošnímu programu:

Kurz předčil má očekávání, bylo to fakt skvělý, skvělý lidi, cením si toho, jakou práci jste si dali s programem. Dověděl jsem se hodně nových informací, z nichž největší přínos pro mě mělo asi rostlinolékařství a pak ty pokusy s půdou a exkurze v Troji.

Bylo to super, dozvěděl jsem se dost nových věcí. Největší přínos pro mě je, že jsem si našel nové kamarády a taky možná svůj obor 😀

Vím, kam mám jít na VŠ.

Největší přínos pro mne měly programy o rostlinolékařství a klíšťatech. Má očekávání byla naplno splněna.

Seminář naprosto předčil má očekávání. Bála jsem se toho, ale nakonec úžasné a velmi přínosné. Pro mě to bylo velmi rozhodující, kam se následně vydat a zda jít s tou těžší variantou, a rozhodnutí bylo učiněno. Nejvíce přínosné bylo asi nahlédnutí do celkové práce student-profesor.

Děkuji za krásný kurz, namotivoval mne ke studiu CZU a rozhodně jej doporučím všem mladším ročníkům. Akorát by mohli říkat i celkové uplatnění a později plat v daném předmětu, aby studenti měli i takový ´reality check´ a neměli zkreslené představy. Mějte se a doufám, že Vás zase někdy potkám právě na CZU.

Nechci, aby to znělo přehnaně, ale celý kurz byl skvěle naplánovaný, zorganizovaný, a hlavně proběhl bez chyby. Pro budoucí účastníky bych doporučila pobyt na kolejích, ať jim nic neujde :). Jediné, co bych opravdu vytkla, je z mého pohledu špatná propagace tohoto kurzu. Dozvěděla jsem o tom na poslední chvíli a dá se říct, že omylem. Skvělý program, skvělá cena a bezva kolektiv. Dejte reklamy všude.

Děkuju, že jsem se mohla zúčastnit a nahlédnout na univerzitu, škola o prázdninách sice, ale tak moc užitá, až to není možné. DĚKUJU!

Text: Martin Opatrný / Vlastimil Mikšík

Foto: Vlastimil Mikšík / Adéla Mráčková

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content