Letní školy se zúčastnilo více než sedmdesát studentů ze čtyř univerzit. Česká zemědělská univerzita zde měla zastoupení 25 studentů, francouzská UniCaen 22 studentů, italská UNIMORE 20 studentů a španělská UPV šest studentů, kteří se na partnerských univerzitách intenzivně věnovali potravinářským technologiím, regionální produkci potravin a jejich kvalitě. Studenti ČZU se zapojili do programu na všech partnerských univerzitách. V Suchdole jsme přivítali 16 zahraničních studentů, na jejichž výuce, praktických cvičeních i exkurzích se podílela celá řada pedagogů z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. Velkým přínosem pro praktickou výuku bylo zázemí Potravinářského pavilonu, které studentům umožnilo získat praktické zkušenosti s výrobou mléčných, masných i pekárenských produktů. Zároveň měli možnost navzájem si ohodnotit jejich kvalitu a chuť.
Kromě takzvaných klasických výrob si studenti vyzkoušeli vybrané postupy molekulární gastronomie, seznámili se s možnostmi kulinářské úpravy jedlého hmyzu a zabývali se i metodami odhalování falšování potravin. Také se zúčastnili několika exkurzí do potravinářských firem a závěrečné soutěže zaměřené na výrobu zdravých potravin z lokálních surovin.
Bylo pro nás příjemným zjištěním, jak si během svého pobytu studenti dokázali zmapovat, co běžně konzumujeme, a s jakými inovacemi přišli. Co třeba takové knedlíkové chipsy nebo bramborákové quiche? Nejlepší produkt, který studenti a pedagogové na jednotlivých univerzitách vybrali, se pak utkal v meziuniverzitní on-line soutěži. V tomto finále zvítězil mezinárodní tým působící na italské univerzitě, jehož členem byl i jeden student z ČZU.
Spokojení studenti si z Prahy odvezli certifikát, který jim předal děkan FAPPZ prof. Josef Soukup. Úspěch tohoto programu dokládají i hodnocení italských studentů. „Zpočátku jsem byl hodně nervózní a plný pochybností, byla to pro mě nová zkušenost. Děkuji vám, Veroniko, Pavle a Pavle, děkuji i celému týmu, který mi, byť na krátkou dobu, dal pocit, že jsem součástí vaší fantastické instituce. Zjistil jsem, že mám schopnosti, o kterých jsem ani neměl tušení! Praha a zejména ČZU ve mně zanechaly nesmazatelnou stopu a budu na ně rád vzpomínat. Byla to neuvěřitelná cesta. Děkuji a doufám, že se brzy uvidíme!“ líčí své dojmy Giovanni.
Další pozitivní hodnocení připojuje Emanuele: „Srdečně děkujeme za nádherné týdny strávené v Praze. Gratulujeme univerzitě, organizaci a kvalitě výuky. Doufám, že s vámi budu moci v budoucnu znovu spolupracovat na stáži nebo při doktorandském studiu a budu mluvit lépe anglicky než teď. Díky za všechno. Nejen vaše město mi zůstalo v srdci.“
Zdroj: FAPPZ
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a