Svátek má

Benedikt
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Kynologické pátrací týmy IZS poměřily své dovednosti díky projektu PÁTRAČ 2

V okolí rekreačního zařízení Ministerstva vnitra ČR Eustach proběhla ve dnech 7.–11. října 2024 další z plánovaných terénních akcí univerzitního projektu Pátrač 2. V rámci letošních cvičení byly ve spolupráci se složkami IZS nasbírány další soubory dat využitelných pro vývoj softwarů a certifikovaných metodik, které si kladou za cíl zvýšit efektivitu pátrání po pohřešovaných osobách.

Hlavní náplní podzimního cvičení byla praktická práce kynologických pátracích týmů. V úvodních dnech si psovodi mohli ověřit připravenost svých psů při plošném vyhledávání osob. To bylo možné především díky spolupráci kolegů od Policie ČR a z Horské služby, kteří cvičení pomáhali připravit i zrealizovat. Poděkování za pomoc patří také studentkám ČZU z oboru Kynologie, jejichž úkolem bylo simulovat pohřešovanou osobu. Figurantky byly strategicky rozmístěny do předem navržených sektorů, a to v různých nestandardních situacích, které mají za cíl nastínit psovodům, co je může při skutečné pátrací akci potkat. Následně mohou psovodi využít získaných zkušeností při tréninku a přípravě.

Kromě práce kynologických pátracích týmů proběhlo terénní testování pro potřeby vývoje kynologického výukového softwaru vizualizace šíření pachu, a to pomocí dýmovnic v různém prostředí.

Ve druhé části týdne se uskutečnilo srovnávací cvičení kynologických pátracích týmů, které se skládaly ze dvojic psovodů a jejich psů. „Toto cvičení bylo navrženo tak, aby ověřilo nejen připravenost psů, ale také praktické dovednosti psovodů, jejich schopnosti týmové spolupráce a řešení problémů v omezeném časovém limitu,“ uvedl hlavní koordinátor terénního cvičení pplk. Ing. Vladimír Makeš.

Srovnávacího cvičení se zúčastnilo celkem sedm týmů ze všech koutů záchranářských složek – psovodi Policie České republiky, Horské služby ČR, společný tým Policie ČR a Hasičského záchranného sboru, dvě družstva Svazu záchranných brigád kynologů ČR, tým Záchranné brigády kynologů Jihomoravského kraje a dokonce účastníci ze zahraničí – tým Lotyšské státní policie. Jednotlivé disciplíny zahrnovaly denní a noční pátrání po osobách, práci na rozsáhlých plochách, poskytování první pomoci jak nalezeným osobám, tak samotným psům, navigaci v terénu, přepravu na člunu přes vodní hladiny a překonávání výšek. Zkušené komisaře z řad Policie ČR, Horské služby ČR a členů Odborné kynologické komise GŘ Hasičského záchranného sboru čekala nelehká úloha – hodnotit výkony v situacích, které napodobovaly skutečné záchranné operace.

Terénní cvičení bylo slavnostně zakončeno v pátek 11. října 2024 předáním ocenění nejúspěšnějším týmům. „Tato akce nám ukázala, jak důležitá je v praxi efektivní spolupráce mezi různými složkami IZS. Děkujeme všem zúčastněným psovodům a jejich psům za obdivuhodné výkony a pevně věříme, že při ostré pátrací akci je již nic nezaskočí,“ zhodnotila hlavní řešitelka projektu Ing. Ivona Svobodová, Ph.D.

Foto: Josef Růžička


 

Tento projekt s oficiálním názvem „Evaluace a zvýšení úrovně připravenosti pátracích týmů využívaných při pátrání po pohřešovaných osobách v terénu“ VK01020018 byl podpořen Ministerstvem vnitra ČR z Programu bezpečnostního výzkumu České republiky 2023–2029 (OPSEC).

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content