Městská část Praha 4 chystá revitalizaci tohoto území na okraji sídliště Spořilov II a ke spolupráci vyzvala studenty a vyučující z katedry zahradní a krajinné architektury ČZU. V průběhu zimy bylo zpracováno posouzení krajinářského potenciálu a možností dalšího vývoje území.
Ráz území určuje především Chodovecký potok s několika retenčními nádržemi a členitým terénem. Je obklopen zástavbou s vysokou hustotou zalidnění a lze tu tedy očekávat potřebu rozvoje volnočasových aktivit. Aktuálně je však území špatně prostupné a chybějí kvalitní prostory pro setkávání, zastavení či aktivity návštěvníků. Studenti proto hledali vhodné přístupy, jak tuto lokalitu citlivě oživit za současného respektování přírodních kvalit. To vše s důrazem na sjednocení a identitu území.
V lednu byla otevřena veřejná debata představením devíti studentských návrhů nové podoby území. Ceníme si možnosti spolupráce s Prahou 4, díky níž měli studenti příležitost podílet se na řešení skutečného zadání a tak trochu nahlédnout „pod pokličku“ procesů v pozadí. To je pro ně nenahraditelná zkušenost. Cílem katedry je podporovat nadále tento typ spolupráce, kdy studenti prezentují svoji práci skutečnému zadavateli a vytvářejí reálné projekty s perspektivou pokračování projektu a jeho realizace.
Jana Halamová, Jindřich Vaněk
Text k foto:
Jedním z řešených témat bylo vytvoření nabídky příležitostí k setkávání a pobývání. Návrh Kateřiny Láškové
Podobné články
Tým vědců České zemědělské univerzity a Přírodovědecké fakulty UK zkoumal, jak se v minulosti měnilo znečištění atmosféry thalliem, olovem a zinkem, tedy toxickými prvky hojnými v důlních oblastech střední Evropy. Výsledky projektu přinášejí nový pohled na rašeliniště a jejich možné
Výzkumný tým Lenky Wimmerové z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze s partnery dokončil metodiku pro organizátory letních open air festivalů s názvem „Jak snižovat dopad festivalu na životní prostředí?“ Metodika, aktivity a závěry z tříletého projektu Rolling Waste podpořeného