Svátek má

Radoslav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Inovace, které mění budoucnost venkova

Ve dnech 29. a 30. dubna 2025 přivítala Česká zemědělská univerzita v Praze účastníky nejvýznamnější evropské platformy pro inovace v zemědělství Brokerage event sítě EU CAP 2025. Tato síť spojuje špičkové výzkumníky, inovátory, zemědělce, agrotechnologické startupy i politiky, aby společně vytvářeli projekty s reálným dopadem v souladu s prioritami programu Evropské komise Horizon Europe.

Akce organizovaná EU CAP Network ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze se zaměřila na to, jak digitalizace, udržitelná produkce potravin a odolnost vůči změně klimatu přetvářejí evropský venkov. Program nabídl expertní vystoupení, praktické exkurze a interaktivní networking na témata jako Digitální a datové technologie v zemědělství; Udržitelné a odolné rostlinné a živočišné systémy; Cirkulární hospodaření s vodou a zdraví půdy; Nové business modely a řetězce v agropotravinářství.

Účastníci zavítali do Centra pro vodu, půdu a krajinu v experimentální lokalitě Chytrá krajina Amálie. S touto vlajkovou lodí ČZU na výzkum odolnosti vůči změnám klimatu je seznámili vědci Fakulty životního prostředí Václav Hradilek a Tereza Hnátková. „Zde jsme představili špičkové inovace v oblasti udržitelného hospodaření s půdou a vodou a přizpůsobení se změně klimatu. Exkurze poukázala na možnosti využití řešení založených na přírodě, posílení biologické rozmanitosti, pokročilé monitorování životního prostředí (včetně dálkového průzkumu založeného na UAV, vířivé kovariance a sledování podzemní vody), analýzu kvality ovzduší, technologie opětovného využití vody, inteligentní agrotechniku ​​a nástroje velkých dat pro rozhodování v oblasti životního prostředí. Amálie se tak stala modelovým místem pro transformaci krajiny v Evropě,“ podotýká Tereza Hnátková. Po návštěvě Chytré krajiny nabídl mezinárodní projektový tým Fakulty životního prostředí prohlídku kampusu ČZU.

Pražské setkání evropské platformy pro inovace v zemědělství uvedl děkan Fakulty životního prostředí prof. Michael Komárek. Mezi řečníky vystoupili zástupci Evropské komise, EIT, EIC, či CBE JU, kteří představili nové příležitosti financování a úspěšné strategie pro evropské výzkumné projekty. Mezi českými účastníky byli zástupci univerzit, firem a také Ministerstva zemědělství ČR.

Akce se poprvé konala v České republice a její hostování na ČZU se podařilo získat Lauře Míčkové z Fakulty životního prostředí ČZU.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content