Svátek má

Kateřina
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Hudební festivaly open-air znamenají ekologickou zátěž. Jsou cesty, jak ji snížit

Zmírnit dopad letních hudebních festivalů na životní prostředí je smyslem projektu Rolling waste, který v současné době realizují vědci z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze ve spolupráci s dalšími partnery.

Projekt klade důraz na propagaci proenvironmentálního chování účastníků festivalu, ale zaměřuje se také na vedlejší efekt vzdělávání, tj. přenos zodpovědného chování do každodenního života. Hlavní partner projektu je festival Let it Roll, kde probíhá nejvíce aktivit včetně rozsáhlého dotazníkového šetření. Nicméně přes aplikačního garanta projektu, asociaci Festas, byli osloveni další organizátoři letních hudebních festivalů s nabídkou na zajištění festivalového ekostánku. V něm jsou účastníkům festivalu poskytovány informace typu:

  • Jaké jsou možnosti snížení mé vlastní uhlíkové a vodní stopy ve spojitosti s festivalem?
  • Informace o třídění odpadu, které možná každý nezná.
  • Co znamenají termíny recykle, up-cykle, re-use, cirkulární ekonomika a jak to funguje v praxi.

Zároveň budou na stánku probíhat různé aktivity jako výroba vlastních barefoot sandálů nebo seeds-bomby. Budou zde k dispozici informace o ekologických aktivitách během festivalu a pytle na tříděný odpad.

Hlavním cílem projektu je snížení environmentální stopy open-air hudebních festivalů díky změně chování a spotřebních vzorců jejich účastníků. Běžný open air hudební festival s více než 10 000 návštěvníky vyprodukuje až 100 tun odpadu nejen v podobě jednorázových plastů, ale i biologicky rozložitelných odpadů. Dochází také ke zvýšení uhlíkové stopy a dalším negativním dopadům na životní prostředí.

Zde je přehled festivalů, kde se můžete setkat s vědci z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze:

  • Votvírák 2022, 10.–12. 6. Milovice
  • Rock for People 2022, 15.–18. 6., Hradec Králové
  • Pekelný ostrov, 1.–3. 7. Holýšov
  • MIGHTY SOUNDS Festival, 8.–10. 7. Tábor
  • Let it Roll 2022, 4.–6. 8., Milovice
  • Brutal Assault 2022, 9.–13. 8. Pevnost Josefov

 Od loňského rolu vědci Fakulty životního prostředí prováděli výzkum chování lidí na hudebních festivalech. „Open-air festivaly jsou ideálním prostředím, kde je možné zkoumat spotřební vzorce chování účastníků a efekty různých doporučení nebo zásad, vedoucích k zodpovědnému přístupu k produkci odpadů,“ říká Lenka Wimmerová z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze a upřesňuje: „Festivaly nakládají se svými odpady řízeně na daném místě, v daný čas a oslovují dobře definovanou skupinu populace. Proto je zde možné sledovat a vyhodnocovat posun v přístupu každého jednotlivce a přijetí osobní odpovědnosti za produkci odpadů. Mnozí z nás si to neuvědomují, ale tyto akce představují pro životní prostředí značnou ekologickou zátěž. Vytváří ji např. doprava samotných účastníků a performerů a také transport veškerého potřebného vybavení. A samozřejmě také vyprodukovaného odpadu,“ vysvětluje Lenka Wimmerová.

Vědci plánují působit na účastníky letního festivalu Let it Roll během tří po sobě jdoucích ročníků. Zaváděná opatření budou postupně zdokonalována, aby se dařilo každoročně snižovat dopad festivalu na životní prostředí.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content