Na rozvoji programu se významně podílí Ing. Miloš Ulman, Ph.D., odborný asistent katedry informačních technologií PEF, Akshay Pottathil, Ph.D., lektor San Diego State University a prezident Intelligence Research Institute a Ing. Jana Melezínková z Oddělení mezinárodních vztahů PEF. V říjnu 2022 nastoupilo do programu devět studentů z celkem pěti zemí. Počet zapsaných studentů byl nižší zejména vlivem doznívající pandemie covidu-19, která způsobila dlouhé čekací lhůty na vízové pohovory na českých velvyslanectvích mimo EU.
V prvním semestru studenti absolvovali celkem šest předmětů zaměřených na statistické analýzy, informační technologie pro manažery, bezpečnost v obchodě a základy diplomacie. V předmětech Geospatial Intelligence a Strategic Information Governance absolvovali studijní blok vyučovaný zahraničním lektorem ze San Diego State University.
Ve druhém semestru se studenti učili základy práce v GIS, bezpečnosti informačních systémů a programování v jazyce Python. Novinkou je předmět Applied Innovation zaměřený na řízení inovací v organizaci a Health and Environment, kde se dozví o dopadech klimatických změn, potravinové bezpečnosti a veřejného zdraví na fungování organizací a společnosti.
ČZU se stala jednou ze tří veřejných vysokých škol, které nabízejí multioborový studijní program zaměřený na bezpečnost. Jako jediná realizuje takový program s partnery z USA. Program GISM má za cíl oslovit skupinu uchazečů o studium mimo tradiční ekonomické a informatické obory, a to i z regionů mimo Evropskou unii, jako jsou Severní, Latinská a Jižní Amerika, jižní Asie a Afrika. GISM je příbuzný s magisterským programem Informatics a odlišuje se zaměřením na informační bezpečnost a využití datové analytiky pro návrh opatření k posílení rezilience organizací a komunit.
Studijní program GISM byl vyvinut ve spolupráci se zahraničními institucemi, a to zejména San Diego State University, George Mason University, Intelligence Research Institute, FBI InfraGard, Claremont Graduate University, South-Eastern Finland University of Applied Sciences, University of Portsmouth aj. V České republice spolupráci přislíbily soukromé společnosti z oblasti bezpečnosti jako např. Fortinet a Extreme Networks a některé státní instituce, např. Ministerstvo vnitra a Ministerstvo financí. V současnosti probíhají jednání o spolupráci s Národním centrem kybernetických operací.
Nedávno spuštěný program GISM je plně v souladu se Strategickým záměrem ČZU na období 2021+ a s misí univerzity být excelentním výzkumným pracovištěm v oblastech, jako jsou informatika, ekonomické obory a kybernetická bezpečnost, a současně rozvíjet aktivity v oblastech týkajících se sociálních aspektů lidského života. Program zároveň vytváří vazbu na klíčové domény ČZU, a to zejména na inteligentní technologie, bioekonomiku, změny klimatu apod.
Více informací o novém studijním programu a přihláška do akademického roku 2023/2024 se nachází na stránce gism.pef.czu.cz.
Ing. Miloš Ulman, Ph.D.
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled