Svátek má

Nela a Hromnice
4°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
4°C
Broken clouds
Čtvrtek
62%
06:33
Min: 2°C
989
15:57
Max: 6°C
NW 6 m/s

FLD se stává součástí významného projektu Horizont 2020

V prvním pololetí se spouští realizace mezinárodního projektu RESONATE pod taktovkou Evropského lesnického institutu, do něhož je zapojena i Fakulta lesnická a dřevařská ČZU.

Cílem projektu RESONATE je generovat znalosti a tvořit postupy pro zvyšování odolnosti evropských lesů vůči změně klimatu a společenských potřeb. Projektoví partneři v první fázi vytvoří tzv. rámec odolnosti, založený na indikátorech odolnosti lesních ekosystémů a hodnotových řetězců. Na základě tohoto rámce pak zanalyzují historickou míru odolnosti lesů a lesních hodnotových řetězců a identifikují faktory, které k jejich odolnosti nejvíce přispívají. Na 10 případových studiích vytvoří scénáře vývoje a identifikují cesty, jak se k budoucím, odolnějším lesům a hodnotovým řetězcům dostat. Tyto scénáře budou podkladem pro relevantní výukové materiály a také pro tvorbu politických nástrojů pro veřejnou správu.

Fakulta lesnická a dřevařská bude v rámci projektu odpovědná za řízení případové studie týkající se managementu biotických škůdců a dopadů jejich působení. Spolu s Univerzitou ve Štýrském Hradci bude řídit pracovní balík Odolné lesní hodnotové řetězce v situaci měnících se společenských požadavků. Během implementace projektu však FLD bude řídit také úkoly týkající se zavádění nových nástrojů a materiálů pro výuku možností zvyšování odolnosti lesů pro univerzitní a postgraduální studijní programy a přispěje k několika dalším úkolům a pracovním balíkům, zejména v oblasti lesnického provozu, těžby a logistiky, pěstování lesa, řízení přírodních disturbancí, modelování ekosystémů apod.

Projekt bude realizován po dobu čtyř let, zapojeno bude 21 institucí napříč EU a Velkou Británií a za ČZU jej bude koordinovat doc. Martin Jankovský z katedry lesnických technologií a staveb. Projekt je financován z evropského rámcového programu pro výzkum a inovace Horizont 2020, výzva Rozvoj venkova (Rural Renaissance).

Ing. Martin Čabrada / doc. Ing. Martin Jankovský, Ph.D.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content