Svátek má

Patrik
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Evropsko-africká spolupráce pro udržitelné agrolesnictví: To je projekt AfroGrow

V polovině ledna proběhlo úvodní virtuální setkání projektu AfroGrow, čímž byla oficiálně zahájena Evropsko-africká spolupráce pro udržitelné agrolesnictví. Tato iniciativa financovaná z prostředků EU v rámci programu HORIZON Europe se zaměřuje na rozvoj takzvaných Living Labs. Laboratoří, jejichž cílem je podpořit udržitelný rozvoj v Africe.
Dobrovolníci vysazují nové semenáčky

Projekt s rozpočtem téměř šest milionů eur koordinuje Eratosthenes Centre of Excellence (ECoE) a sdružuje 25 partnerů z 15 evropských a afrických zemí, mezi nimiž nechybí ani Česká zemědělská univerzita v Praze.  Zaměřuje se na inovace, oběhové hospodářství a posílení partnerství mezi Evropskou unií a Africkou unií. Cílem je čelit výzvám souvisejícím se změnou klimatu, degradací půdy a sociálně-ekonomickými nerovnostmi. V rámci projektu vznikne šest laboratoří, které budou testovat a implementovat udržitelná agrolesnická řešení přizpůsobená různým ekologickým a socioekonomickým podmínkám v Africe.

Organizace z Africké Unie přinášejí své zkušenosti se zapojením komunit, zatímco partneři z Evropské unie nabízejí odborné znalosti v oblasti vědy, sociálních věd a rovnosti žen a mužů. Toto vzájemně se doplňující partnerství zajišťuje společný přístup k dosažení cílů projektu AfroGrow prostřednictvím přímého zapojení zúčastněných stran a sdílených odborných znalostí. Další setkání v rámci projektu proběhne v Keni od 10. do 12. března 2025, kde bude upřesněna společná vize a kroky umožňující efektivně reagoval na skutečné výzvy a příležitosti v oblasti agrolesnictví.

„Považuji za velký úspěch, že jsme součástí tak rozsáhlého projektu na podporu agrolesnictví v Africe. Naší fakultě byla navíc svěřena koordinace jednoho z nejvýznamnějších pracovních balíčků projektu zaměřeného na hodnocení vlivu agrolesnických systémů na ochranu půdy, vody, biodiverzity, socio-ekonomického vlivu na farmáře, ale i adaptaci na klimatické změny“, říká prof. Bohdan Lojka, vedoucí katedry tropických rostlin a agrolesnictví Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.

O projektu AfroGrow

Projekt AfroGrow usiluje o transformaci agrolesnických postupů v Africe pomocí inovativních řešení, která integrují udržitelnost, biodiverzitu a klimatickou odolnost. Projekt spojuje vlády, akademickou sféru, průmysl a místní komunity s cílem řešit klíčové otázky potravinové bezpečnosti a ochrany životního prostředí.

Pro více informací navštivte: https://afrogrow-project.eu

Zdroj: FTZ 

Letecký pohled na odlesněnou oblast

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content