Svátek má

Albert
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Den Země je pro Českou zemědělskou univerzitu událostí roku

Díky svému zaměření má Česká zemědělská univerzita blízko k poselství, které každý rok 22. dubna vysílá do světa ekologické hnutí Den Země. Respekt k životu na planetě a ochrana přírody jsou samozřejmou součástí studijních a vědeckých programů a ne náhodou je tato univerzita českým lídrem v oblasti udržitelnosti. Jedna z jejích šesti fakult má to vše přímo v popisu práce. A tak se každý rok oslavy Dne Země soustřeďují na Fakultu životního prostředí.

Letošní oslavu planety odstartovali už ve středu 19. dubna studenti happeningem Den Země s NaŽivo. Při zábavě plné ekologie si každý mohl vyrobit vlastní „bosobotky“ a závěsné květináče, poznat spolek NaŽivo a zjistit, o co se snaží.

Druhý den oslav, čtvrtek 20. dubna, byl věnován přednáškám o současném stavu a budoucnosti českých rybníků. Témata jako „Rybníky – klenoty, které se již netřpytí“, „Jaký je stav našich rybníků?“ „Víme, jak chránit litorální porosty rybníků?“ nebo „Je šance na změnu?“ napovídají, že situace není zrovna růžová. O tom jsme se mohli přesvědčit i při projekci filmu „Klenoty, které se již netřpytí“ a následné diskusi s režisérem filmu Arthurem Sniegonem.

Další dokument o ochraně přírody „Planeta Praha“ vynesl jeho režisérovi Janu Hoškovi Cenu děkana fakulty. Ta mu byla předána při slavnostním odpoledni, tradiční součásti oslav na této fakultě.

„Na toto ocenění vždy vybereme osobnost, která nás zaujme, a tentokrát jsme jednomyslně za laureáta Ceny děkana FŽP zvolili Jana Hoška. Nejen proto, že točí fantastické filmy, ale je i skvělý ilustrátor, jeho kresby zdobí celou řadu publikací,“ zdůraznil prof. Vladimír Bejček, který dále ocenil vítěze studentské fotografické soutěže a představil novou výstavu „Třeboňsko pozemské“ s podtitulem „Klenoty, které se již netřpytí“, dokumentující situaci na jihočeských rybnících z hlediska ochrany přírody.

Výstavu připravil ornitologický tým doc. Petra Musila. Poprvé byla prezentována v třeboňském pivovaru a nyní dorazila do Prahy. „Ve filmu na toto téma, který jsme zde promítali, zaznívají věty, že české rybníky jsou světový unikát, že stojí na rozcestí a také, že jsme za posledních čtyřicet let ztratili 75 procent ptáků, kteří na nich hnízdí, což je obrovské číslo. My touto výstavou upozorňujeme na ekologický problém, ne-li přímo ekologickou katastrofu. Máme konkrétní čísla, že k ní dochází. Zároveň se ptáme, jestli existuje šance na změnu, nějaký paprsek naděje. A tím je pro nás rybník Rod, kde se změnilo hospodaření a dnes je situace mnohem lepší. Právě o tom výstava je: abychom přispěli ke změně prostředí,“ zdůraznil docent Musil.

Den Země si na Fakultě životního prostředí připomínají řadou doprovodných akcí, ale má i další význam: „Nejde nám pouze o oslavu Dne Země, ale o to, abychom se sešli a hovořili o všem, co s tímto svátkem úzce souvisí,“ zdůraznil prof. Bejček a pozval všechny na ochutnávku invazních druhů zvěře, jako je např. jelen sika.

Lenka Prokopová

 

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content