Svátek má

Julie
0°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
0°C
Broken clouds
Sobota
90%
06:49
Min: -1°C
978
15:00
Max: 1°C
NW 1 m/s

Chytrá lesní krajina pomůže v boji s klimatickými změnami, využije IoT technologie i 5G síť od T-Mobile

Rozvoj biodiverzity a hledání způsobů, jak zadržet vodu v krajině za využití nejmodernějších technologií. Česká zemědělská univerzita v Praze spouští ve spolupráci se společností T-Mobile dlouhodobý projekt Chytrá lesní krajina.

V evropském měřítku jde o unikátní projekt, který za pomoci technologií jako 5G sítě a IoT umožní zkoumat přírodní děje a přizpůsobit krajinu probíhajícím klimatickým změnám. T-Mobile se stává první technologickou firmou, která se do tohoto projektu zapojuje.

Chytrá lesní krajina navazuje na úspěšný pilotní projekt realizovaný v Lánech u Prahy. Vzniká v lokalitě lesní krajiny u Kostelce nad Černými lesy na přibližně 1700 hektarech lesní půdy podél Jevanského potoka. Zaměří se především na hledání ideálních podmínek, které mohou pomoci k lepšímu zadržování vody v krajině v rámci adaptace na probíhající klimatickou změnu, a tím pádem snížení rizika sucha a povodní.

„Je třeba si uvědomit, že změny klimatu dost možná nedokážeme dostatečně zpomalit nebo zastavit. Musíme se začít intenzivně věnovat adaptaci krajiny i celé společnosti. Je to v zájmu budoucích generací a naší povinností je přenechat jim krajinu, která je uživí a ve které se bude dobře žít,“ podotýká prof. Petr Sklenička, rektor ČZU. „Pilotní projekty budou ve výsledku generalizovány do metodických principů, které budou k dispozici projektantům, ale i zemědělcům, lesníkům a dalším profesím. Jedině tak lze zajistit implementaci účinných systémových adaptačních opatření na celém území ČR.“

Pro účely projektu poskytne společnost T-Mobile svou privátní 5G síť, která umožní snadné pokrytí celé lokality vysokorychlostním připojením s nízkou latencí a sběr velkého objemu dat z nejrůznějších IoT zařízení v krajině. Součástí projektu bude i zpracování a ukládání dat v reálném čase pomocí umělé inteligence a jejich vyhodnocování za využití metody machine learningu. Závěry dlouhodobého monitorování krajiny a celého výzkumu, který proběhne v několika fázích, pak vytvoří model pro utváření krajiny nejen v České republice, ale i ve střední Evropě.

„Změna klimatu vyžaduje nové přístupy, které umožní udržitelným způsobem zachovat životní úroveň budoucích generací. Projekt Chytrá krajina je svým pojetím zcela unikátní a jsme rádi, že můžeme být díky našemu technologickému know-how jeho součástí,“ uvádí Jan Hirš, ředitel pro Industry 4.0 ze společnosti T-Mobile.

Pro T-Mobile je partnerství v projektu Chytré krajiny součástí naplňování širší vize o udržitelnosti, která je klíčovou iniciativou celé skupiny Deutsche Telekom. „Věříme, že právě technologie mohou sehrát klíčovou roli v ochraně přírody, a proto jsme se tímto projektem zapojili do celoevropské Good Cause iniciativy skupiny Deutsche Telekom. Tato iniciativa má za cíl pomoci udržet zdravou a funkční krajinu a zmírňovat důsledky klimatických změn,” dodává Simona Dřízhalová, expertka udržitelnosti společnosti T-Mobile.

Spolupráce s univerzitním prostředím je jednou z hlavních aktivit společnosti T-Mobile. V rámci partnerství s ČZU pokryla v loňském roce univerzitní kampus privátní 5G sítí, jejíž možnosti otestovali studenti mimo jiné v rámci Hackathonu. Potenciál nejmodernějších 5G sítí pak nabízí T-Mobile v rámci partnerství a společných projektů i dalším předním českým univerzitám.


O společnosti

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,3 milionu zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu, v současné chvíli svou sítí páté generace pokrývá 26 % obyvatel ČR. Jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá k digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.

Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.

T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.

Jednou z priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. Vedle naplňování konkrétních cílů v rámci iniciativy Green Deal se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje i na zmírnění digitální propasti a mentální wellbeing a podporu společensky zodpovědných aktivit. Společnost cíleně podporuje neziskové organizace i jednotlivce, pomáhá při mimořádných událostech a její zaměstnanci se pravidelně zapojují do řady dobrovolnických aktivit po celé ČR.

T-Mobile je členem národní sítě UN Global Compact a její služby byly již potřetí hodnoceny jako nejlepší v Best-in-test UMLAUT (dříve P3). Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content