Svátek má

Nela a Hromnice
5°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
5°C
Broken clouds
Čtvrtek
62%
06:33
Min: 2°C
989
15:57
Max: 6°C
WNW 5 m/s

Česko zná vítěze Českého Vševěda 2022. Zástupkyně pražských univerzit získala třetí místo

Titul nejlepší popularizátorka zaslouženě patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity. Ta18. září 2022 při finálovém večeru Český Vševěd 2022 získala dav Univerzitního kina Scala v Brně bez výjimky na svoji stranu a s 264 hlasy zvítězila. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze, která byla jednou ze dvou zástupců pražských univerzit ve finále. Večerem provázela moderátorská dvojice složená z rozhlasové moderátorky Petry Pifkové a televizního publicisty Vladimíra Kořena. Ten i přes své postavení velmi známého popularizátora vědy a životního prostředí panoval zaslouženě na hlavní hrdiny celého večera především vědce a vědkyně.

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, v letošním roce do svého tvůrčího portfolia přidala také nový formát Český Vševěd. Více než tři desítky vědců a vědkyň z českých univerzit a vědeckých institucí měly v popularizační soutěži během jara a léta možnost svým maximálně dvou a půl minutovým videem představit publiku sebe i své vědecké téma. Diváci a divačky hlasovali pro ta videa, která je nejvíce zaujala, až nakonec do finále poslali šest z nich. Na vědce a vědkyně čekal třídílný workshop pod taktovkou Science slam MUNI, aby nejpozději na finálovém večeru předvedli maximálně profesionální výkon.

Srozumitelně, zábavně, a přesto odborně finalisté a finalistky popsali fascinující vesmír a svět energií nebo vážek. Pavel Surynek z Českého vysokého učení technického v Praze ukázal, že roboty lze naučit létat a spolupracovat ku prospěchu světa. Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze zase vysvětlila, jak méně plýtvat potravinami a oslovila publikum natolik, že získala bronzové umístění.

„Cílem akce je, stejně jako u Noci vědců, bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat, že dělají práci přínosnou pro společnost, dokážou ji poutavě představit, ba dokonce vědou dovedou bavit,“ představuje myšlenku akce tisková mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava Petra Halíková, která vede tým národního koordinátora Noci vědců.

Karolína Křtěnová

Koordinátorka celonárodní show VŠEVĚD 2022

Zdroj fotografií: Martin Indruch

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content