Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Česko zná vítěze Českého Vševěda 2022. Zástupkyně pražských univerzit získala třetí místo

Titul nejlepší popularizátorka zaslouženě patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity. Ta18. září 2022 při finálovém večeru Český Vševěd 2022 získala dav Univerzitního kina Scala v Brně bez výjimky na svoji stranu a s 264 hlasy zvítězila. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze, která byla jednou ze dvou zástupců pražských univerzit ve finále. Večerem provázela moderátorská dvojice složená z rozhlasové moderátorky Petry Pifkové a televizního publicisty Vladimíra Kořena. Ten i přes své postavení velmi známého popularizátora vědy a životního prostředí panoval zaslouženě na hlavní hrdiny celého večera především vědce a vědkyně.

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, v letošním roce do svého tvůrčího portfolia přidala také nový formát Český Vševěd. Více než tři desítky vědců a vědkyň z českých univerzit a vědeckých institucí měly v popularizační soutěži během jara a léta možnost svým maximálně dvou a půl minutovým videem představit publiku sebe i své vědecké téma. Diváci a divačky hlasovali pro ta videa, která je nejvíce zaujala, až nakonec do finále poslali šest z nich. Na vědce a vědkyně čekal třídílný workshop pod taktovkou Science slam MUNI, aby nejpozději na finálovém večeru předvedli maximálně profesionální výkon.

Srozumitelně, zábavně, a přesto odborně finalisté a finalistky popsali fascinující vesmír a svět energií nebo vážek. Pavel Surynek z Českého vysokého učení technického v Praze ukázal, že roboty lze naučit létat a spolupracovat ku prospěchu světa. Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze zase vysvětlila, jak méně plýtvat potravinami a oslovila publikum natolik, že získala bronzové umístění.

„Cílem akce je, stejně jako u Noci vědců, bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat, že dělají práci přínosnou pro společnost, dokážou ji poutavě představit, ba dokonce vědou dovedou bavit,“ představuje myšlenku akce tisková mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava Petra Halíková, která vede tým národního koordinátora Noci vědců.

Karolína Křtěnová

Koordinátorka celonárodní show VŠEVĚD 2022

Zdroj fotografií: Martin Indruch

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content