Svátek má

Zbyněk
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Centrum precizního zemědělství České zemědělské univerzity opět zářilo na výstavě Naše pole

Východočeské Nabočany jsou domovem každoročních prezentací posledních výstřelků rostlinářství a potravinářství, které se za účasti zemědělců z celé republiky konají již třiadvacet let pod výmluvným názvem Naše pole. Ani na letošní přehlídce polních pokusů s pěstováním odrůd zemědělských plodin, ochrany a výživy rostlin a zemědělské techniky nechyběli vědci z Centra precizního zemědělství České zemědělské univerzity. Výstavu zaštítil ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

 

Široká škála odrůd byla zastoupena na 895 políčkách, ochranu a výživu rostlin prezentovalo 230 variant, to vše od 43 vystavovatelů. Návštěvníci letošní přehlídky mohli zhlédnout zhruba 650 odrůd zemědělských plodin, více než 160 pokusů na ochranu rostlin a přes 85 pokusů z oblasti výživy rostlin. I zemědělská technika byla bohatě zastoupena a nosným tématem předvádění byla technika pro lokálně cílené a variabilní aplikace kapalných látek. Představily se tu organizace, instituce a školy zemědělského sektoru a už podruhé se konalo česko-slovenské mistrovství v orbě koňmi a výstava koní pro hospodářské využití.

Česká zemědělská univerzita se jako spolupořadatel výstavy významně podílela na doprovodném programu, jehož hlavní součástí bylo předvádění techniky, ale také prezentace pro studenty středních odborných škol. „Rádi bychom všem poděkovali za návštěvu našeho odborného programu. Věříme, že přítomné zaujal a přinesl jim nové informace nebo inspiraci,“ říká Milan Kroulík z Centra precizního zemědělství ČZU a dodává: „Předvádění techniky by se neobešlo bez podpory firem a zemědělců, kteří s ní na výstavu Naše pole přijeli nebo ji zapůjčili. Těm patří velké díky.“

Například Jindřich Smöger zapůjčil techniku Kverneland, konkrétně secí stroj Optima osazený čelní nádrží a tryskami pro pásovou aplikaci herbicidu při setí, postřikovač, který předvedl cílenou aplikaci herbicidu, a secí stroj Monopill s možností pásového postřiku při setí. Soupravu doplňoval meziřádkový kultivátor Kverneland.

Společnost Agrometall, s. r. o., se prezentovala postřikovačem John Deere s bodovým postřikem. Pro oba postřihače byly připraveny aplikační mapy vytvořené ze snímků pořízených bezpilotními prostředky. Zde se sluší poděkovat Josefu Chárovi a společnosti SAM Dimension za předvedení monitorovacích bezpilotních prostředků a realizaci sběru dat zaplevelení.

Společnosti Telink a Strom Praha předvedly v akci aplikační dron DJI Agras 30 s nádrží na 30 litrů. Druhou ukázku bezpilotního aplikačního dronu, osazeného nádrží o objemu 40 litrů, zajistila společnost XAG. Obě ukázky vzbudily velkou pozornost. Preciznost aplikace herbicidu demonstrovala společnost Leading Farmers CZ, a. s., nasazením přesného postřikovače s rozeznáváním plevelů Ecorobotics ARA. Obdiv si zaslouží i autonomní, elektricky poháněný robot Naio Orio osazený meziřádkovým kypřičem.

Variabilní aplikace hnojiv by se neobešla bez sběru dat. Společnost Agricon Czechia-Slovakia, s. r. o., představila soupravu optického senzoru N-Senzor Yara a poloautonomního odběrného ramene pro vzorkování půdy. Landmaschinenfabrik Köckerling GmbH & Co. KG se prezentovala kypřičem Vector 460 se zásobníkem Boxer. Souprava předvedla možnost vícevrstvé aplikace granulovaných hnojiv do půdního profilu. A na závěr se opět předvedl bezpilotní prostředek DJI Agras, tentokrát osazený zásobníkem na granulát s rozmetacím ústrojím.

Lenka Prokopová / Zdroj: Centrum precizního zemědělství ČZU

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content