Laboratoř měla na agrosalonu Země živitelka jednodenní program v pondělí 29. srpna: “U našeho stánku jsme předkládali návštěvníkům vzorky silic a zkoušeli jsme je, zda podle čichu poznají, o jakou rostlinu se jedná, zda jim například něco připomíná, anebo kam by ji zařadili. A také jsme překládali hodně vzorků koření z tropických oblastí,” říká Ing. Kateřina Vihanová, která na Zemi Živitelce laboratoř zastupovala.
Koření a také rostliny, ze kterých se získávají silice, však Laboratoř etnobotaniky a etnofarmakologie předkládala v původním stavu, tj. ještě před úpravou (např. rozemletím), než jak koření nebo silice běžně známe v pytlících respektive v lahvičkách v obchodech. To bylo pro návštěvníky agrosalonu velmi objevné a obohacující, jak líčí Kateřina: “Hodně lidí například nevědělo, jak vypadá muškátový květ nebo kardamon před rozemletím. Z těch známějších jsme tam pak měli badyán nebo vanilku a ze silic např. Ylang ylang, kopr, skořici, hřebíček.”
Dle Kateřiny byla účast hojná. Mnoho návštěvníků se průběžně zastavovalo u všech stánků ČZU, kde byl například i koutek pro děti. Stánek laboratoře pak navštěvovaly právě děti, jejich rodiče, i starší důchodové ročníky: “Některé silice návštěvníci poznali, některé ne. Spíše je ale dokázali přiřadit k nějakému produktu, který jim silice připomínala. Například jsme předkládali i vzorek silice z anýzu. Na to většinou návštěvníci reagovali tím, že jim to připomíná hašlerky. Nejvíce je pak překvapilo, jak vypadá ve skutečnosti Ylang ylang nebo citrónová tráva. Někteří o těchto rostlinách nikdy neslyšeli. Hodně náš stánek pak zajímal děti,” pokračuje Kateřina.
Vedoucí Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie Ing. Markéta Houdková, PhD. dále dodává: “Na Zemi živitelce jsme se jako laboratoř neprezentovali poprvé, ale co se týká prezentace vzorků silic a koření, to ano. Tato prezentace měla totiž velký úspěch na Noci vědců minulý rok, a také na letošním Festivalu vědy. Zdá se, že úspěch jsme měli i na letošním agrosalonu Země živitelka.”
To na závěr potvrzuje i Kateřina: “Ano, řady lidí a rodiny s dětmi se u nás zastavovaly se slovy – Jeee, to je hezké, to je super, můžeme si to všechno očichat?”
Věra Klimšová
Podobné články
V sobotu 21. prosince 2024 uplyne rok od tragické střelby v sídle Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha, při níž student této fakulty zabil 14 lidí, 25 dalších zranil a následně zastřelil i sebe. Stejně jako tehdy bude
Energetika budoucnosti: Jsme připraveni na zásadní výzvy? Téma provokující k zamyšlení si zvolila jaderná inženýrka Dana Drábová pro svoji přednášku v Aule České zemědělské univerzity. Konala se v úterý 17. prosince 2024 a předcházelo jí předání Ceny děkana FŽP za