Hlavním cílem projektu HIVE je přivést na ČZU excelentního světového vědce Dr. Andrew M. Liebholda a vytvořit kolem něj trvalou výzkumnou skupinu zaměřenou na oblast biologických invazí v lesích. Tento krok má za cíl zvýšit kvalitu a kapacitu výzkumu a inovací na FLD, podpořit mobilitu mezi výzkumníky a inovátory a zvýšit atraktivitu a excelenci výzkumu na celé fakultě i mimo ni.
Andrew Liebhold v současné době patří mezi 100 nejlepších vědců Amerického ministerstva zemědělství (USDA). S h-indexem 89 se díky své produktivitě řadí mezi pět nejlepších vědců na světě zabývajících se biologickými invazemi v lese. Během své dosavadní kariéry působil jako hostující vědec v laboratořích po celém světě a je aktivní v mezinárodních vědeckých organizacích. Jeho práce, zahrnující organizaci pracovní skupiny IUFRO a redakční funkce ve špičkových vědeckých časopisech, je široce uznávaná. Vzhledem ke svému renomé je Dr. Liebhold pravidelně zván jako hlavní řečník na řadu vědeckých konferencí po celém světě a je držitelem prestižních vědeckých ocenění, jako jsou IUFRO Scientific Achievement Award, Fellow of the Entomological Society of America a Fellow of the American Association for Advancement of Science.
Prestižní grant ERA Chairs se FLD podařilo získat hned napoprvé. Dr. Liebhold a jeho tým podpoří letos nově založené pracoviště FLD Oddělení výzkumu rizik pro lesy.
Evropská výzva ERA Chairs je zaměřena na podporu výzkumných institucí a univerzit v méně rozvinutých regionech Evropské unie (tzv. Widenning countries), aby dosáhly výzkumné excelence. Cílem je přilákat špičkové vědce a odborníky (tzv. ERA Chairs) do těchto institucí, kteří pomohou zvýšit jejich výzkumnou kapacitu, zlepšit kvalitu výzkumu a inovací, a tím zvýšit jejich konkurenceschopnost na mezinárodní úrovni. Granty umožňují vytvoření nových výzkumných týmů, modernizaci infrastruktury a podporují rozvoj strategických partnerství.
Zdroj: FLD
Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.