Pár let po otevření botanické zahrady 1. ledna 1968 zde v 70. letech minulého století postavili tropický skleník, kde byly podle projektu profesora Pospíšila vysázeny užitkové teplomilné rostliny přivezené z různých světadílů. O něco později byl vystavěn stolový skleník, který katedra rostlinné výroby tehdejšího Institutu tropického zemědělství (dnešní FTZ) potřebovala pro vědeckou práci a pro umístění vzácnějších užitkových rostlin. Botanická zahrada je od roku 1972 zapojena do výměny semen (Index seminum) a rostlin mezi českými i zahraničními botanickými zahradami a vědeckými institucemi. To výrazně obohatilo sortimenty jednoletých užitkových rostlin, léčivých a technických rostlin. Dnes takto spolupracuje s více než 200 botanickými zahradami a vědeckými institucemi z celého světa.
Botanická zahrada FTZ disponuje nejkomplexnější sbírkou užitkových rostlin tropů a subtropů v České republice. Jsou tu rostliny sloužící k přímé spotřebě jako ovoce, zelenina, obiloviny, luskoviny, okopaniny, a také textilní, technické, léčivé a aromatické rostliny. Ve sbírkách se nacházejí i rostliny kořeninové a harmonizující. Tato sbírka slouží pro výuku studentů Fakulty tropického zemědělství a dalších fakult ČZU, ale i pro osvětu aktivně pracujících spolků pěstitelů tropických a subtropických užitkových rostlin, exkurze studentů středních a základních škol a také pro širokou veřejnost.
Zahradu je možné po předchozí domluvě navštívit od pondělí do čtvrtka mezi 8. a 15. hodinou, v pátek jen do 13 hodin. Nebo můžete využít nabídky Víkendu otevřených zahrad ve dnech 10. a 11. června. Letošního XIII. ročníku se opět účastní i Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze. Díky této akci můžete navštívit i místa, která nejsou běžně přístupná veřejnosti. Přihlásit se totiž mohou jak veřejné, tak i soukromé zahrady a parky. Ale než se rozhodnete vyrazit na výlet do Suchdola, zveme vás na virtuální prohlídku zahrady s její ředitelkou Anežkou Daníčkovou.
Kam nás Anežka Daníčková pozve na virtuální návštěvu zahrady příště? To si ponecháme jako překvapení.
Podobné články
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří byl spojen s komentovanými prohlídkami a každý z návštěvníků mohl sledovat, jak se vyrábí
Až do 27. listopadu 2024 jsou v respiriu budovy MCEVII České zemědělské univerzity v Praze k vidění ukázky Územní studie metropolitní oblasti České Budějovice. Dlouhodobý plán rozvoje jihočeské metropole a jejího širšího okolí je výsledkem dvouleté spolupráce katedry zahradní a