Svátek má

Eliška
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Smrk ztepilý je ekonomicky a ekologicky jednou z nejvýznamnějších jehličnatých dřevin Evropy. Jeho areál se rozkládá od Alp, Karpat a Balkánu na jihu až po severní oblasti Skandinávie a Ruska. U nás se přirozeně vyskytuje v horských oblastech, ale i v chladných chlumních nivách a patří mezi dřeviny s širokou ekologickou adaptabilitou.

Tato dřevina se však v posledních letech klimatické změny ocitla na ústupu z nižších a středních poloh České republiky, kde byla historicky vysazována – na nepřirozené a z dnešního pohledu nevyhovující lesní stanoviště. Společně se změnou klimatu, která zapříčiňuje zvyšování teploty vzduchu a častější sucha, se stává přežívání smrku v nížinách stále náročnější. Přesto je často v těchto polohách pěstován jako jedna z nejproduktivnějších hospodářských dřevin. Na špatné suché přírodní podmínky smrk reaguje nižším přírůstem, který se v dlouhodobém stresovém prostředí může projevit žloutnutím, usycháním jehličí a sníženou obranyschopností vůči druhotným škůdcům a chorobám.

Tým českých a italských vědců potvrdil, že suché prostředí s nižšími úhrny srážek je pro smrky rostoucí v nížinách limitující. Jejich práce se zaměřila na smrkové lesy ve Středočeském kraji v okolí Kostelce, Karlštejna a Cukráku. V těchto lokalitách probíhal sběr meteorologických a dendrochronologických dat. Dendrochronologie je vědecká metoda, při které se kmen stromu navrtá a odebere se část dřevní hmoty. Následně lze podle velikosti letokruhů sledovat přírůst stromu v jednotlivých letech. Porovnáním těchto dat vědcům umožnilo sledovat, jaký vliv mají výkyvy srážek a teploty na rychlost přirůstání smrků v jednotlivých vegetačních obdobích.

Ukázalo se, že smrkové lesy v nížinách primárně nelimituje teplota vzduchu, ale množství a deficit srážek. Dlouhá a intenzivní sucha v letním období u smrků vedou ke snížení fotosyntézy a k nedostatečnému zásobení živinami, které jsou vodou transportovány, což má za následek snížený přírůst dřeva během vegetačního období.

Oldřich Vojtěch

 


D’Andrea, G.; Šimůnek, V.; Pericolo, O.; Vacek, Z.; Vacek, S.; Corleto, R.; Olejár, L.; Ripullone, F. Growth Response of Norway Spruce (Picea abies [L.] Karst.) in Central Bohemia (Czech Republic) to Climate Change. Forests 2023, 14, 1215. https://doi.org/10.3390/f14061215

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content