V souvislosti s listopadovým výročím jsme do auly pozvali k diskusi s akademiky a studenty významné osobnosti českého disentu a byli jsme překvapeni obrovským zájmem o toto téma ze strany mladé generace, která sametovou revoluci nepamatuje. Dobrá zpráva, stejně jako mnohé další, o kterých se v tomto čísle dočtete. Například že události jako Noc vědců, Zahradní slavnost, Zlaté, Stříbrné a Diamantové promoce i četné studentské aktivity lákají do kampusu čím dál větší počet návštěvníků. Nebo že univerzitní víno i nadále sbírá vavříny a studentské pivo Suchdolský Jeník proniká i do zahraničí. A že umělá inteligence může být významným pomocníkem při mnoha lidských činnostech, vědu a výzkum nevyjímaje.
Rekapitulujeme nejdůležitější události posledního půl roku včetně žhavých aktualit těchto týdnů. Představujeme vynikající vědce a pedagogy a mapujeme cesty našich studentů za hranice, které se vesměs realizují se záměrem sbírat zkušenosti pro další studium a výzkum. Bezpočet nových projektů, na kterých pracují naši vědci, je důkazem špičkové úrovně vědeckého bádání na ČZU. Jako vždy nabízíme i spoustu zajímavostí svědčících o vynalézavosti a kreativitě lidí spjatých s univerzitou.
Věříme, že na 96 stranách právě vycházejícího čísla Živé univerzity si každý najde něco zajímavého. Číst můžete i ZDE.
Lenka Prokopová
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled