Také letos se uskutečnila zimní škola hydrologie sněhu a lavinové prevence, kterou tradičně pořádá Fakulta životního prostředí v Krkonoších. Účastníci se, letos nucenou online formou, dozvěděli, jak sníh ovlivňuje nejen jarní průtoky či zásoby vody, ale hlavně jaký má vliv na rizikové procesy, jako jsou laviny. Součástí školy je kurz ve využití vybavení, které člověku v horách může zachránit život. Bezpečí na horách je letos obzvlášť aktuálním tématem poté, co prakticky polovinu lavin v českých horách uvolnili sami lidé, z nichž tři zemřeli. „Kvůli zavřeným sjezdovkám významně vzrostl počet skialpinistů. Většina lavin spadla při relativně nízkém 2. stupni lavinového nebezpečí. Lidé tak patrně lavinovou situaci podcenili,” vysvětluje organizátor školy Roman Juras.
Podobné články
Přírodní rezervace Fakulty životního prostředí ČZU V Bahnách na Rakovnicku se po zimě probouzí k životu. Pokud jste ji navštívili v časném jaře, ještě, než vyrostlo listí, jistě jste nepřehlédli zvláštně upravené kmeny bříz a topolů.
Týmy z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze a ALKA Wildlife zahájily společně s partnery z Německa inovativní a prakticky orientovaný projekt „BIBOB“, jehož cílem je zkoumat roli bobrů v