Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Zemřel profesor Jiří Mareček, legenda českého krajinářství

S hlubokým zármutkem sdílíme zprávu, že v pátek 26. ledna zemřel ve věku nedožitých 94 let pan profesor Jiří Mareček (*3. 6. 1930, †26. ledna 2024). Byl skvělým pedagogem, odborníkem a člověkem, legendou oboru zahradní a krajinářská architektura. Byl dlouholetým ředitelem výzkumného ústavu VÚKOZ v Průhonicích a profesorem MENDELU v Lednici na Moravě. Jako jediný český krajinářský architekt byl nositelem medaile Za zásluhy I. stupně, kterou za své celoživotní dílo v oboru obdržel z rukou prezidenta republiky 28. října 2022.

Dlouhodobě působil také na naší alma mater. Pro naši univerzitu vykonal velmi mnoho. Je autorem krajinářských úprav areálu ČZU v Praze, kde vynikajícím způsobem krajinářsky rozvinul původní urbanistickou a architektonickou koncepci areálu od prof. Dr. Ing. arch. Jana Čejky. S tímto jeho dílem se tak můžeme všichni setkávat každý den a obdivovat jeho cit pro skloubení urbanistického řešení a jednotlivých staveb areálu s bravurní kompozicí dřevin, která jednotlivé stavby propojuje do harmonického krajinářského celku. Stál též u zrodu studijních programů na naší univerzitě, které se zabývají zahradní a krajinářskou architekturou. Toto jeho dlouholeté úsilí vyústilo v akreditaci studijního programu „Krajinářská architektura“, který můžeme nyní na FAPPZ ČZU v Praze vyučovat. Zpráva o jeho úmrtí velmi a hluboce zasáhla nás všechny, kteří jsme měli to štěstí a osobně jsme ho znali. Pan profesor byl odborníkem s neutuchající energií, který vždy kolem sebe šířil optimismus a nadšení pro obor a inspiroval tak mnoho generací studentů.

Velmi rád bych se s Vámi podělil o jeden svůj osobní zážitek s panem profesorem, který vždy dokázal pro líčení principů děl krajinářské architektury i jejich estetických, dendrologických i významových souvislostí zaujmout v podstatě kohokoliv, kdo mu naslouchal. Na jedné z četných zahraničních exkurzí po západoevropských parcích, které vedl, měli řidiči našeho autobusu povinnou přestávku, kdy měli mezi jednotlivými cestami odpočívat. Oba řidiči ale místo toho, aby se šli prospat, následovali pana profesora a společně se všemi studenty a s dalšími účastníky této exkurze celou dobu zaujatě naslouchali jeho charismaticky vedenému odbornému výkladu o kráse představovaného parku.

Poslední rozloučení s panem profesorem proběhne v pátek 2. února 2024 v 11 hodin ve Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

Čest Vaší památce, pane profesore, děkujeme Vám.

Doc. Ing. Matouš Jebavý, Ph.D., 

vedoucí katedry zahradní a krajinné architektury FAPPZ ČZU v Praze

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content