V roce 2022 se Země živitelky zúčastnilo více než 600 vystavovatelů z cca 19 zemí celého světa a návštěvnost byla 114 501. I ta letošní je hojná přes tropické teploty, které by spíše lákaly ke koupání. Největší a nejvýznamnější akce svého druhu a rozsahu je určena pro odbornou i laickou veřejnost zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory. Českobudějovický agrosalon propaguje i české potraviny.
Svůj stánek tu tradičně má Česká zemědělská univerzita. Princip udržitelnosti, letošní stěžejní témat agrosalonu, je pro tuto univerzitu zásadní a prostupuje všemi studijními programy, vědními obory a dalšími oblastmi její činnostmi. Proto je i letošní stánek ČZU koncipován v tomto duchu.
„Naši přední odborníci veřejnost seznámí se zásadami precizního zemědělství a vysvětlí, proč má takový význam environmentální dimenze zemědělství nebo adaptace na klimatickou změnu. O oblíbené smažené potemníky nebo pečivo z hmyzí moučky také nikdo nepřijde, na hmyz jako potravu budoucnosti a zdroj proteinů se zaručeně můžeme spolehnout,“ říká rektor univerzity Petr Sklenička.
Návštěvníci na Zemi živitelce najdou nejširší nabídku zemědělských oborů na jednom místě. Novinky z oblasti zemědělské techniky, myslivosti, včelařství, rybářství, potravinářství nebo chovu hospodářských zvířat, komplexní prezentaci zemědělství od historie po současné trendy i novinky v oblasti výzkumu a vzdělávání.
Jednotlivé obory jsou prezentovány napříč celým areálem. Zemědělské technice je věnována největší část výstavních ploch, na předvadišti probíhá atraktivní doprovodný program, v pavilonech D1 až D3 a v mobilních kotcích a boxech jsou ustájena hospodářská zvířata, pavilon T1 patří českým výrobcům nabízejícím kvalitní české potraviny, které je možné ochutnat i zakoupit za zvýhodněné ceny. Tradičně zde vystavují odborné organizace, státní instituce a zemědělské firmy, včetně expozic krajů České republiky. Všechny organizace, které jsou v pavilonu T1, poskytují odborné informace veřejnosti.
Lenka Prokopová

















Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly