Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Zázraky se dějí a jeden právě nastal v Botanické zahradě ČZU

Velké překvapení čekalo hned na počátku roku všechny, kteří se starají o vegetaci tropického skleníku Botanické zahrady ČZU. „Rádi bychom s vámi sdíleli radostnou novinu, že nám plodí avokádo!“ oznámili zaměstnanci skleníku, v jehož padesátileté historii podobné zprávy rozhodně nepatří mezi ty každodenní.

„Avokádo je rostlina velmi náročná na pěstování, ale ještě náročnější je to s násadou plodů. Biologie kvetení je poměrně složitá a má za následek, že násada plodů činí asi jen 0,1 % z počtu květů. V našich podmínkách snad můžeme mluvit i o zázraku,“ komentuje výjimečnou událost Zdislava Procházková a dodává: „Nemalý podíl na tom všem mají také šikovné ruce Zdeňka Hlaváče, který si uměl vybrat správnou odrůdu k naroubování. Optimální péči rostlině poskytuje naše kolegyně Aneta.“

Tropický skleník, který dnes spravuje Fakulta tropického zemědělství, byl dokončen v roce 1973 a podle projektu profesora Pospíšila, tehdejšího pedagoga Institutu tropického zemědělství, byl osázen užitkovými teplomilnými rostlinami. Ty pedagogové přiváželi ze svých pracovních cest po rozvojových zemích. Na osázení skleníku se podíleli vědečtí, pedagogičtí, techničtí i manuální pracovníci. Výsledkem je ojedinělá a nejkomplexnější sbírka užitkových rostlin, dodnes unikátní v České republice i v Evropě.

Na ploše 250 m2 tu najdeme na 110 druhů užitkových tropických rostlin, které se pěstují ve volné půdě. Jsou to rostliny určené k přímé konzumaci, skupiny pochutin, koření, léčivých rostlin, textilní plodiny, obiloviny, okopaniny. Mezi zástupce jednotlivých skupin patří například banánovníky, mangovníky, ananasy, mučenky, vanilka, kakaovník, kávovník, skořicovník, pepřovníky, a také avokádo.

Rostlinný genofond skleníku slouží k výuce studentů, výměně rostlinného materiálu s ostatními botanickými zahradami i jako matečnice užitkových rostlin, které se používají pro vědeckou práci a diplomové práce.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content